Gündem

Fransa’da Yabancı Düşmanlığı Yapan Aşırı Sağcı Dernek Kapatıldı

Fransa'da yabancı karşıtlığını körüklediği gerekçesiyle aşırı sağcı Citadelle Derneğinin feshedildiği bildirildi.
08 Şubat 2024
Fransız aşırı sağı, AP seçimlerinde galip gelmesi halinde erken seçim isteyecek @shutterstock

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yabancı karşıtı söylemleriyle öne çıkan aşırı sağcı Citadelle Derneğinin feshedildiği bildirdi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, X sosyal medya platformundan, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla Citadelle Derneğinin Bakanlar Kurulu toplantısında bu sabah çıkan kararnameyle feshedildiğini duyurdu.

“Vatandaşları şiddete teşvik ediyor”

Darmanin, söz konusu aşırı sağcı derneğin yabancı düşmanlığını ve ayrımcılığı körüklediği gerekçesiyle feshedildiğini kaydetti. Fransız Bakan, Citadelle Derneğinin vatandaşları şiddete ve nefrete yönlendirdiğini ifade etti.

Ocak ayında Müslüman karşıtı grup feshedilmişti

Fransız hükümeti, Ocak ayında Müslüman ve göçmen karşıtlıyla bilenen aşırı sağcı Division Martel grubunu lağvetmişti.  İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımla, Bakanlar Kurulu toplantısında bu sabah alınan kararla Division Martel isimli aşırı sağcı grubun feshedildiğini duyurmuştu.

Yaklaşık 30 kişiden oluşan aşırı sağcı grubun, Müslüman ve göçmenlere karşı şiddet içerikli eylem ve söylemlerde bulunduğu kaydedildi. Division Martel grubu, Müslüman ve göçmen karşıtlığıyla biliniyor. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş