Toplum

“AB Tedarik Zinciri Yasası’nın Veto Edilmesi Acı Bir Hayal Kırıklığı Olur”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete bugün yapılacak AB Tedarik Zinciri Yasası oylaması münasebetiyle bir açıklama yaptı.
09 Şubat 2024
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete @ Foto: Camia

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, Alman Hükûmeti’nin planlanan AB Tedarik Zinciri Yasası’nı veto edeceğini söylemesi üzerine açıklamalarda bulundu.

Almanya’nın AB Tedarik Zinciri Yasası’nın müzakere edilmesine yardımcı olduğunu ve şirketler için gerekliliklerin azaltılmasında kilit bir rol oynadığını söyleyen IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, “Almanya, çekimser kalarak yasayı fiilen bloke etmesi son derece talihsizdir ve hayal kırıklığına sebebiyet vermiştir. Ortaya çıkan durumu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalmaktadır” dedi.

“Almanya’nın yasayı bloke etmesi hayal kırıklığıdır”

Yasanın Avrupalı şirketlerin tedarik zincirlerinde insan hakları ve çevre standartlarına uymalarını sağlamayı amaçladığını söyleyen Genel Sekreter, “Dünyanın birçok bölgesinde emeğin kitlesel sömürüsü ve iklim değişikliğinin insanlar ve doğa üzerindeki yıkıcı sonuçları göz önüne alındığında, konunun aciliyeti ve önemi çok net bir şekilde ortadadır. Yoksulluk ve açlık yaygınlaşmaya devam etmekte, giderek daha fazla insan bu sebeple evlerini terk etmeye, çocuklarını çalıştırmaya mecbur kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Şirketlerin kârı uğruna insan haklarının korunması feda ediliyor”

Ali Mete, “Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip, dünyanın önde gelen ihracatçılarından olan bir ülkenin, şirketlerin kârı uğruna insan haklarının korunmasını feda ediyor olması oldukça rahatsız edicidir. Hâlbuki Almanya’nın uluslararası ekonomideki üstün konumu göz önünde bulundurulduğunda, dünyaya iyi bir örnek teşkil etmesi gerekirdi. Veto kararı bunun tam aksine hizmet edecektir” açıklamasını yaptı.

“Yasa veto edilirse tüketicilerin kafalarında soru işaretleri olacak”

Veto kararının sadece Almanya’nın uluslararası itibarı açısından değil, aynı zamanda kendi vatandaşlarına karşı sorumluluğu açısından da önem arz edeceğini söyleyen Mete, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanların süpermarket ya da büyük mağazalardan gönül rahatlığıyla alışveriş yapma hakları vardır. Veto durumunda tüketiciler her alışverişlerinde kafalarındaki soru işaretleri ile baş başa kalacaklardır. Uzun vadede ise duruma alışacak ve hassasiyetlerini kaybedeceklerdir” dedi.

Ali Mete sözlerini şöyle tamamladı: “İslam Toplumu Millî Görüş olarak, Federal Hükûmet’e planlanan vetoyu acilen yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunuyoruz. Bir ülkenin büyüklüğü ve gücü, tam da zayıfları korumak söz konusu olduğunda sorumluluk üstlenmesiyle ortaya çıkar.”

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş