Gündem

AB, Ayrımcılıkla Mücadelede Yeni Önlemler Alacaklarını Bildirdi 

Avrupa Birliği üye ülkelerde ayrımcılığa karşı mücadele için kurulan "eşitlik kurumlarının" yapısını güçlendirecek. Eşitlik kurumları, ayrımcılık vakalarıyla mücadelede işlevsiz ve yetersiz kaldıkları gerekçesiyle eleştiriliyordu.
21 Şubat 2024

AB Konseyi, üye ülkelerin Brüksel’de toplanan Avrupa işleri bakanlarının eşitlik kurumlarının işleyişini iyileştirmek için reformlar üzerinde uzlaştığı bildirildi.

Gündem | 11 Şubat 2024 “Avrupa’da Müslüman Karşıtı Irkçılık Olayları Yeterince Kayda Geçirilmiyor” 11 Şubat 2024

AB Konseyinden yapılan açıklamada reformların, üye ülkelerdeki söz konusu kurumların, bağımsız ve dış etkilerden arındırılması, hükümet veya başka kuruluştan talimat almaması, yeterli personel ve kaynaklara sahip olması için gerekli önlemleri içerdiği belirtildi.

Eşitlik kurumları işlevsizliği nedeniyle eleştiriliyor

Söz konusu kurumların, eşitlikle ilgili veri toplamanın yanı sıra ayrımcılığa karşı verdikleri hizmetlerle ilgili farkındalık oluşturma faaliyetleri düzenlemeleri, görüş ve kararlar yayınlamaları, soruşturmalar yürütmeleri gerektiği de ifade edildi. Üzerinde uzlaşılan reformların sonraki aşamada Avrupa Parlamentosunun onayından geçmesi gerekiyor.

Eşitlik kurumları, üye ülkelerde Müslüman karşıtı gibi nefret suçlarının ihbar edilebileceği ilk kurumlar fakat ayrımcılık vakalarıyla mücadelede işlevsiz ve yetersiz kaldıkları gerekçesiyle eleştiriliyor.

“Müslüman karşıtı nefret vakalarının yeterince rapor edilmiyor”

Avrupa Birliği’nin (AB) Müslüman Karşıtı Nefret ve Ayrımcılıkla Mücadele Temsilcisi Marion Lalisse, Avrupa’da Müslüman karşıtlığının arttığını, etkili mücadele için vakaların kayıt altına alınması ve farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa’da yükselen Müslüman karşıtlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Marion Lalisse, karşılaştığı en büyük zorluğu şöyle aktardı:

“Avrupa’da Müslüman karşıtı nefret vakalarının yeterince rapor edilmemesi ve kayda geçirilmemesi sorunuyla karşı karşıyayız. Müslüman vatandaşlarımızın kolluk kuvvetlerine güvenini tahsis etmeliyiz. Veriler üzerinde çalışabilmek, Müslüman karşıtı nefretin boyutunu tam manasıyla anlayabilmek, hem benden önceki meslektaşlarım hem de benim için büyük bir sınama teşkil ediyor.”

Avrupa’da İslamofobik saldırılar arttı

07 Ekim 2023’te başlayan İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar, Avrupa ülkelerinde aşırı sağcı grupların faaliyetlerini etkilemeye devam ediyor. Aşırı sağcı gruplar, Müslümanları ve İslam’ı genel olarak sorunların merkezine yerleştiriyor.

Ortadoğu’daki çatışmaların Avrupa’ya daha fazla Müslüman göçmen getirebileceği endişesi taşıyorlar. Bu süreçte, 07 Ekim 2023’ten bu yana Avrupa’da Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen İslamofobik saldırılarda önemli bir artış yaşanıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş