Gündem

İslamofobik İfadeler Kullanan İktidar Milletvekilinin Parti Üyeliği Askıya Alındı

İngiltere'de Londra Belediye Başkanı Sadık Khan hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle Müslüman karşıtlığıyla (İslamofobi) suçlanan, iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Lee Anderson'un parti üyeliği askıya alındı
25 Şubat 2024
@LeeAndersonMP_

İngiltere’de İslamofobik ifadeler kullanan iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Lee Anderson’un parti üyeliği askıya alındı.Lee Anderson Londra Belediye Başkanı Sadık Khan hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle Müslüman karşıtlığıyla (İslamofobi) suçlanmıştı.

Muhafazakar Parti yöneticisi Simon Hart’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Anderson’un üyeliği, kullandığı ifadeler ve ardından özür dilemeyi reddetmesi nedeniyle askıya alındı.

Verdiği bir röportajda, Londra Belediye Başkanı Khan hakkında, “İslamistlerin ülkemizi kontrol altına aldığını düşünmüyorum ama Khan’ı ve Londra’yı kontrol altına aldığını düşünüyorum. (Khan) Başkentimizi arkadaşlarına verdi.” ifadelerini kullanan Anderson, üyeliğinin askıya alınması konusunda yaptığı açıklamada kararı anlayışla karşıladığını söyledi.

Anderson’un ifadelerini değerlendiren Khan ise bu sözlerin ülkede artan Müslüman karşıtı nefretin üzerine benzin döktüğünü belirtirken Başbakan Rishi Sunak’ın Anderson hakkında açıklama yapmamasını eleştirdi.

Khan, “Sunak ve kabinenin sağır edici sessizliği bu ırkçılığa göz yumuyor. Bu, ülke genelinde çok sayıda insanın konu ırkçılık olduğunda bir hiyerarşi olduğuna inanmasını doğruluyor.” dedi.

Sunak ve bakanların söz konusu ifadeleri kınamamasına anlam veremediğini anlatan Khan, “Bu tür ırkçılığın suç ortağı gibiler.” derken, bu durumun Müslümanlara karşı söylemlerin rahatlıkla kullanılıp, nefret suçlarının rahatlıkla işlenebileceği mesajı verdiğinin altını çizdi.

Britanya Müslümanlar Konseyinden (MBC) yapılan açıklamada da Anderson’un parti üyeliğinin askıya alınması kararını olumlu karşıladıkları kaydedilerek, “Muhafazakar Partinin bir İslamofobi problemi var. Bunu artık kabul etmeleri gerek.” ifadeleri kullanıldı.

Anderson, ocak ayına kadar Genel Başkan Yardımcısı olduğu Muhafazakar Partideki bu görevini, düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planına destek vermediği için bırakmıştı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş