Dünya

Hindistan’da Müslümanlara Yasal Kısıtlama: Müslümanların Evlilik ve Boşanmalarını Düzenleyen Yasayı Yürürlükten Kaldırıyor

Hindistan'ın Assam eyaleti, Müslümanların evlilik ve boşanmalarını düzenleyen 1935 tarihli Müslüman Evlilik ve Boşanma Yasası'nı yürürlükten kaldırıyor.
25 Şubat 2024

Hindistan’da federal düzeyde olduğu kadar eyalet düzeyinde de Müslümanların yasal hakları kasıtlanmaya devam ediyor. Son olarak Assam eyaleti de, Müslümanların evlilik ve boşanmalarını düzenleyen yasayı yürürlükten kaldır ma kararı aldı. Böylece Müslümanlar Hindu evlilik ve boşanma kanunlarına göre evlenmek zorunda kalacak.

Kanunun kaldırılacağını Eyalet hükümeti sözcüsü Jayanta Malla Baruah açıkladı.

Baruah, Müslümanların evlilik ve boşanmalarını düzenleyen yasanın “reşit olmayan yaşlarda yapılan evliliklerle mücadeleyi destekleme çabaları” kapsamında ilga edildiğini iddia etti.

Ayrıca Baruah, bu hamlenin eyalette Tek Tip Medeni Kanun’un uygulanmasına yönelik bir adım olduğuna dikkati çekti.

İktidardaki Bharatiya Janata Partisinin (BJP) yönetiminde bulunan Assam’da Başbakan Himanta Biswa Sarma, yasanın yürürlükten kaldırılma sebeplerinden birinin de, Müslümanların evlilik ve boşanmalarını kayıt altına alma zorunluluğunun bulunmadığı gerekçesi olduğunu iddia etti.

Muhalefet partileri kararı eleştirdi

Ana muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi partisinin yöneticilerinden Abdur Raşid Mandal, Müslümanların 1935 tarihli Müslüman Evlilik ve Boşanma Yasası’ndan mahrum bırakıldığını savunarak, “Seçimlerden hemen önce hükümet, Hindu seçmenleri kutuplaştırmaya çalışıyor.” dedi.

Yasanın çocuk yaşta evliliklere izin verdiği yönündeki iddiaların gerçek olmadığını kaydeden Mandal, bunun eyalette “Müslümanların evliliklerini kayıt altına alan tek mekanizma” olduğunu ifade etti.

Mandal, yasanın Hindistan Anayasası’na da uygun olduğunu savunarak, “Bu, Müslümanların yürürlükten kaldırılamayacak medenî yasasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Uttarakhand eyaletinde de 7 Şubat’ta azınlıklara kendi inanç ve kültürlerine göre yargılanma esnekliği tanıyan yürürlükteki yasal düzenlemenin yerine, ülkedeki yasaları tek çatı altında toplayan “Tek Tip Medeni Kanun” kabul edilmişti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş