Gündem

Alman Milletvekilinden Filistin Devletinin Tanınması Çağrısı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti'den Federal Meclis ve Dışişleri Komisyonu üyesi Nils Schmid, Filistin devletini tanımanın Almanya için tabu olmaması gerektiğini söyledi.
27 Şubat 2024
Almanya Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Federal Meclis ve Dışişleri Komisyonu üyesi Nils Schmid @Twitter

Almanya Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Federal Meclis ve Dışişleri Komisyonu üyesi Nils Schmid, “Filistin devletini tanımak bizim için tabu olmamalı”dedi.

Milletvekili ​​​​​​​Schmid, Spiegel dergisine verdiği röportajda, İsrail ve Filistin arasındaki şiddet sarmalından çıkma konusunda esirlerin serbest bırakılması için hızlı bir şekilde çatışmalara ara verilmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

“Filistin devletinin tanımasına yeşil ışık”

Bu bağlamda iki tarafa güvenlik getirecek bir siyasi teklifin sunulması gerektiğini ifade eden Schmid, bunun, İsrail’in Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmesini ve aynı zamanda bir Filistin devletinin tanınmasını da içermesi gerektiğini ifade etti.

Schmid, Filistin devletinin nihai sınırlarının müzakerelerde netleşeceğini savunarak, “Filistin devletini tanımak bizim için tabu olmamalı.” dedi.

İki devletli çözüm vurgusu

Milletvekili Schmid, müzakerelerin başında “İsrail’i tehdit etmeyecek şekilde inşa edilmiş bir Filistin devleti” hedefinin tüm taraflarca kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Şimdiye kadar Filistin’i devlet olarak tanımayan Almanya, iki devletli çözümü destekliyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş