Gündem

Fransa’da İmamlar İçin Yasal Düzenleme Yapılacak

Fransa İslam'ı Forumu'nda (FORIF) konuşma yapan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ülkede imamlar için yönetmelik oluşturulacağını bildirdi.
27 Şubat 2024
Paris Büyük Camii, Fransa @Shutterstock

Fransa’da her bir ibadethanenin korunması için talimat vereceğini söyleyen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, imamlar için de yönetmelik oluşturulacağını söyledi.

imam cami Gündem | 31 Aralık 2023 Almanya’dan Sonra Fransa da Türkiye’den İmam Kabul Etmeyecek! 31 Aralık 2023

Darmanin, Fransa İslam’ı Forumu (FORIF) 2. toplantısında yaptığı konuşmada, Fransa’da Müslümanların ibadethanelerinin güvenliğinin ilgilenilmesi gereken basit bir mesele olduğunu ifade etti.

“Camilere yapılan eylemleri kınıyorum”

Ülkede 2023’te 242 Müslüman karşıtı olay yaşandığını söyleyen Darmanin, bunun bir önceki yıla göre yüzde 30 artış anlamına geldiğini kaydetti. Darmanin, bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirerek, “Özellikle de cemaat içerideyken Pau, Persan ve Talence camilerine yapılan eylemleri kınıyorum.” dedi.

Bu kapsamda, Ayrımcılığa ve Müslüman Karşıtı Eylemlere Karşı Savunma Derneği (ADDAM) kurulacağını duyuran Darmanin, ayrıca bu derneğin Müslüman karşıtlığına maruz kalanlara bürokrasiyle iletişiminde yardımcı olacağını belirtti.

“Ramazan ayı boyunca ibadethaneler korunacak”

Ramazan boyunca her bir ibadethanenin korunması için talimat vereceğini söyleyen Darmanin, bu ibadethanelerin güvenliğini sağlamak için mevcut fonun iki katına çıkarılacağını bildirdi. Darmanin, ülkedeki imamlar için bir yönetmelik oluşturulacağını belirterek FORIF’e bu konuda çalışması içi 6 ay süre verildiğini aktardı.

Fransa İçişleri Bakanı, gelecekte Müslüman derneklerinin, federasyon şeklinde teşkilatlandırılabileceğini sözlerine ekledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş