Gündem

Macaristan Parlamentosu İsveç’in NATO Üyeliğini Onayladı

Macaristan Ulusal Meclisi, İsveç'in NATO katılımına ilişkin anlaşmayı onayladı. İsveç yönetimi, Macaristan’ın onayıyla NATO’ya üye bütün ülkelerin onayını almış oldu.
27 Şubat 2024
Macaristan Parlamentosu İsveç'in NATO Üyeliğini Onayladı @aa

Macaristan Parlamentosu, uzun bir zamandır beklenen İsveç’in NATO üyeliğini onayladı. 6 milletvekili üyeliğe karşı çıkarak “hayır” oyu verdi.

Macaristan Ulusal Meclisi’nde düzenlenen oturumda, İsveç’in NATO’ya üyeliğine ilişkin oylama yapıldı. İsveç’in NATO’ya üyeliği için 188 milletvekili “evet” oyu kullanırken, 6 milletvekili ise “hayır” oyu verdi. Böylece Macar Meclisi, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamış oldu. İsveç yönetimi, Macaristan’ın onayıyla NATO’ya üye bütün ülkelerin onayını almış oldu.

“Tarihi bir gün”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATO’ya katılımına ilişkin kanun teklifinin Macaristan Ulusal Meclisinde kabul edilmesine ilişkin “tarihi bir gün” nitelendirmesinde bulundu.

Kristersson, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Tarihi bir gün. Artık tüm NATO ülkelerinin parlamentoları, İsveç’in NATO üyeliğine onay verdi. NATO’nun güvenliği konusunda üzerimize düşen sorumluluğu üstlenmeye hazırız.” ifadesini kullandı.

NATO üyesi bütün ülkeler onayladı

İsveç Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, X sosyal medya hesabından, “İsveç’in başvurusunu, tüm NATO üyesi ülkeler onayladı ve ülkemiz NATO’ya 32’nci üye olma yolunda ilerliyor. İsveç, NATO’nun güvenlik sağlayıcısı olacak. Bu süreçte aldığımız tüm destek için teşekkür ederiz.” açıklamasında bulundu.

“İsveç’in üyeliği, hepimizi daha güçlü kılacak”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Macaristan Ulusal Meclisinin, İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasını “memnuniyetle” karşıladığını bildirdi. Stoltenberg, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsveç’in üyeliği, hepimizi daha güçlü ve daha güvenli kılacaktır.” ifadesini kullandı.

Macaristan Ulusal Meclisinin, İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasını “memnuniyetle” karşıladığını vurgulayan Stoltenberg, İsveç’in NATO’nun 32’nci müttefiki olacağını kaydetti.

“AB ve NATO artık daha güçlü”

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsveç’in NATO üyesi olmasının AB-NATO işbirliğini geliştirdiğini belirtti. Borrell, X sosyal medya platformundan, Macaristan Ulusal Meclisinin, İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasıyla ilgili paylaşım yaptı.

İsveç’le AB üyesi 23 ülkenin NATO’nun parçası olduğunu vurgulayan Borrell, “Bu durum, AB ve NATO’yu daha güçlü kılmakta ve stratejik AB-NATO işbirliğini geliştirmektedir.” ifadesini kullandı.

İsveç’in NATO süreci

Türkiye’nin 23 Ocak’ta İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylamasının ardından gözler Macaristan’a çevrilmişti. Macaristan ile İsveç arasında yaşanan bazı gerginlikler nedeniyle süreç uzamış, Macar tarafı oylamanın yapılabilmesi için İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un Budapeşte’yi ziyaret etmesi koşulunu öne sürmüştü.

Kristersson, 23 Şubat’ta, başkent Budapeşte’de Macar mevkidaşı Viktor Orban ile NATO üyeliğini görüşmüştü. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş