Gündem

Gazze’de 2,2 milyon insan açlık ve susuzlukla mücadele ediyor

Gazze Şeridi'nde, yardım malzemelerine ulaşmada artan sorunlarla birlikte sıkıntılar büyüyor.
29 Şubat 2024

Bir Amerikan medya raporuna göre, bölgede insanların açlık durumunu yansıtan çarpıcı görüntüler ortaya çıktı. Çaresizlik içindeki insanlar, havadan atılan yardım malzemelerini kapmak için mücadele ediyorlar. Aynı zamanda denizde de, bir yardım uçağından yapılan atışın hedefini kaçırdığı bildirildikten sonra, insanlar malları ele geçirebilmek için çabalıyorlar.

Gazze’nin merkezinde ve kıyı bölgesinin güneyinde, yüzlerce insan yardım malzemelerine ulaşabilmek için sıraya giriyor. İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için kuyrukta bekliyorlar.

Dünya | 28 Şubat 2024 Gazze’de İnsanlık Dramı! “Nüfusun Dörtte Biri Kıtlığın Eşiğinde” 28 Şubat 2024

Yardım kuruluşlarına göre, Gazze’deki insani durumun felaket boyutunda olduğu vurgulanıyor. Savaşın başından bu yana, bölgedeki yaklaşık 2,2 milyon insanın açlık ve susuzlukla mücadele ettiği belirtiliyor. Yardım malzemelerinin miktarının azalmasıyla birlikte, binlerce sivilin açlık tehdidi altında olduğu uyarısı yapılıyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), savaşın ardından Gazze’de kamu düzeninin ciddi şekilde bozulduğuna dair işaretler olduğunu belirtiyor. Bölgedeki güvenlik durumunun giderek kötüleşmesiyle birlikte, yardım kuruluşları ve uluslararası toplum, Gazze’deki insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için acil çözümler arayışında.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş