Dünya

Birleşmiş Milletler’den Gazze Uyarısı: “Kıtlık An Meselesi”

Birleşmiş Milletler, İsrail'in 139 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde yetersiz insani yardımlar nedeniyle kıtlığın an meselesi olduğu uyarısında bulundu.
23 Şubat 2024
Birleşmiş Milletler'den Gazze Uyarısı: "Kıtlık An Meselesi" @aa

Gazze’de her 6 çocuktan birinin ciddi düzeyde yetersiz beslendiğine dikkati çeken Birleşmiş Milletler, Gazze Şeridi’nde 1 milyon çocuğun her gün travmalarla karşılaştığını ve yetersiz insani yardımlar nedeniyle kıtlığın an meselesi olduğu uyarısında bulundu.

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Gazze’de bir milyon çocuk her gün travmalarla karşı karşıya kalıyor. Yardımlar damla damla gelirken yiyecekler azalıyor ve kıtlık an meselesi.” ifadelerine yer verildi.

Saldırılar 139 gündür devam ediyor

Gazze’nin kuzeyinde her 6 çocuktan birinin ciddi düzeyde yetersiz beslendiğine dikkati çeken UNRWA, İsrail’in 139 gündür devam eden saldırılarında en büyük bedeli çocukların yanı sıra hamile ve bebeklerini emziren kadınların ödediğini vurguladı.

Gazze Şeridi’ni işgal eden İsrail ordusu, bölgeyi fiilen üçe bölmüş durumda. Bölünen yerlerde İsrail ordusunun kontrol noktaları bulunuyor. Bu noktalardan insani yardımlar dahil İsrail’in izni olmadan geçişlere müsaade edilmiyor.

“Sivillere yönelik şiddet, bizi dehşete düşürüyor”

İsrail’in saldırıları nedeniyle her gün “hayal edilemeyecek bir dehşete tanık olduklarını” söyleyen Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Genel Sekreteri Christopher Lockyear, “İnsani yardım çalışanları olarak sivillere yönelik şiddet, bizi dehşete düşürüyor. Bu ölüm, yıkım ve zorla yerinden edilme, sivillerin yaşamını açıkça göz ardı eden askeri ve siyasi tercihlerin sonucudur.” ifadesini kullandı.

Can kaybı 30 bine yaklaştı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 140 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. İsrail’in son 24 saatte 104 Filistinliyi öldürdüğü belirtilen açıklama, toplam can kaybının 29 bin 514’e yükseldiği aktarıldı. Son saldırılarda 160 Filistinlinin yaralanmasıyla toplam yaralı sayısının ise 69 bin 616’ya çıktığı aktarıldı. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş