Toplum

Avusturyalılardan “Çifte Vatandaşlık” Talebi

Ülke dışında yaşayan Avusturyalılar, vatandaşlık yasasının çifte vatandaşlığa olanak sunacak şekilde değiştirilmesi talebinde bulundu.
06 Mart 2024
Ülke dışında yaşayan Avusturyalılar, "çifte vatandaşlık" talebinde bulundu.

Başka bir ülkenin vatandaşlığına geçilmesi durumunda haklarını kaybetmek istemeyen Avusturyalılar, “çifte vatandaşlık” talebinde bulundu.

Avusturya’da Çifte Vatandaşlık oluşumunca yapılan yazılı açıklamada, Avusturya vatandaşlığını kaybetmeden, başka bir ülke vatandaşlığını alabilmek için söz konusu yasada düzenleme yapılması istendi.

Çifte vatandaşlık yasası Türkleri de ilgilendiriyor

Ülke dışında yaşamını sürdüren 613 bin Avusturyalının bulunduğu belirtilen açıklamada, bu kişilerden toplanan imzalarla çifte vatandaşlık yasasının düzenlenmesi için “Meclise baskı uygulanacağı” kaydedildi.

Avusturya’da başta Türkler olmak üzere birçok yabancıyı yakından ilgilendiren çifte vatandaşlığa, istisnai durumlar dışında izin verilmiyor.

Çifte vatandaşlık talebi Avusturyalılardan geldi

Genel itibarıyla yabancılarca dile getirilen bu talebin, Avusturyalılar tarafından da gündeme taşınması dikkati çekti.

Oluşum adına konuşan Martin Wallner, başka bir ülkenin vatandaşlığına geçilmesi durumunda, birçok açıdan avantajlara sahip Avusturya vatandaşlığını kaybetmek istemediklerini söyledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş