Gündem

Almanya İsrail’i Kınadı: “Kararı Derhal Geri Çekin”

Almanya, İsrail'in Batı Şeria'da 3 bin 500 yeni yasa dışı konut inşasına onay vermesini kınadı.
07 Mart 2024
İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve tesisleri yıktı @aa

Almanya, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim birimi inşasını onaylamasını kınayarak bu kararın iki devletli çözüme yönelik her türlü çabayı baltaladığı vurgulandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da 3 bin 500 yeni yasa dışı konut inşasını onaylamasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Kararı derhal geri çekin”

Açıklamada, “Batı Şeria’da yeni yerleşim birimlerinin onaylanmasını kesin bir dille kınıyor ve İsrail hükümetine kararlarını derhal geri çekmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi yer aldı.

İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim birimleri inşa etme politikasının uluslararası hukukun ciddi ihlali olduğu belirtilen açıklamada, bunun iki devletli çözüme yönelik her türlü çabayı baltaladığı vurgulandı.

“Yasa dışı yerleşim için gerekçe yok”

İşgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı yerleşim birimleri inşası için bir gerekçe olmadığına işaret edilen açıklamada, yerleşimlerin genişletilmesinin bölgedeki tüm insanlar için barış ve güvenliği eşit şekilde tehlikeye attığının altı çizildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 424’e yükseldi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş