Toplum

Lufthansa’dan Rekor Kâr: 2.7 Milyar Euro

Lufthansa Grubu, 2023 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Alman hava yolu şirketi 2,7 milyar euro kar elde ettiğini bildirdi.
07 Mart 2024
Lufthansa'dan Greve Kararı: Uçuşların Yüzde 90'ı İptal @shutterstock

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, havacılık sektörünün koronavirüs kısıtlamaları sonrası artan talep üzerine 2023’te kârını ikiye katladı.

Lufthansa Grubu, 2023 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, insanların Kovid-19 sonrası seyahat etmeye başlaması ve daha yüksek bilet fiyatları, Lufthansa’ya 2023 yılında tarihinin üçüncü en yüksek karını sağladı.

Yaz döneminde uçuş rekoru kırdı

Alman şirketin 2022’de ana kazanç göstergesi faiz ve vergi öncesi (FAVÖK) düzeltilmiş karı 1,5 milyar euro iken geçen yıl 2,7 milyar euro oldu. Yaz dönemi, şirket tarihinin en karlı dönemi olurken, geçen yıl bir önceki yıla göre şirketin cirosu yüzde 15 artarak 35,4 milyar euroya yükseldi.

Yüzde 15 zam talep eden kabin personeli greve gidecek

Eurowings, Swiss, Brussels ve Austrian Airlines’ın da sahibi olan Lufthansa, geçen yıl 120 milyon yolcu taşıdığını duyurdu. 2022’de şirket 102 milyon yolcu taşımıştı.

Bu arada, Lufthansa yer hizmetleri personeli geçen hafta ücret artışı için greve giderken, dün de kabin personeli yüzde 15’lik ücret artışı talebiyle gelecek günlerde grev kararı almıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş