Dünya

BM: Gazze’deki Durumun Geceleri Uykumuzu Kaçırıyor Olması Lazım

Birleşmiş Milletler Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze'de yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, "Gazze'deki durumun geceleri uykumuzu kaçırıyor olması lazım" açıklamasında bulundu.
08 Mart 2024
@aa

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze’deki saldırılar 6. ayına girerken durumun ciddiyetine dikkati çekerek, “Gazze’deki durumun geceleri uykumuzu kaçırıyor olması lazım.” açıklamasında bulundu.

Dünya | 16 Şubat 2024 BM: Gazze’de Yenidoğan Bebeklerin Çoğu Yetim Kaldı 16 Şubat 2024

Griffiths, X sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Gazze’de yarım milyondan fazla kişinin açlığın eşiğinde olduğunu ifade eden Griffiths, “Çocuklar açlıktan ölüyor.” dedi.

Çocuklar açlıktan ölüyor

Griffiths, İsrailli yetkililerin şubat ayında 224 yardım misyonundan sadece yarısına izin verdiğini kaydederek, artan hukuksuzluğun yardım dağıtımını engellediğine işaret etti. Son çare olması gereken havadan yardım fırlatmanın yaygınlaştığına işaret eden Griffiths, 160 BM personelinin öldürüldüğünü, rehinelerin hala serbest bırakılmadığını bildirdi.

Griffiths, saldırıların 6. ayında 6 temel sorunu listeleyerek, “Gazze’deki durumun geceleri uykumuzu kaçırıyor olması lazım.” mesajını verdi.

“Yardım konvoyları daha iyi korunmalı”

BM’nin hayat kurtarmak için ne yapılması gerektiğini bildiğini ancak doğru koşullar ve güvencelerin sağlanmasının şart olduğunun altını çizen Griffiths, ateşkes sağlanması ve savaş kurallarına uyulması çağrısında bulundu.

Griffiths, Gazze’ye daha fazla giriş noktası, tedarik yolu ve kent içinde depo imkanı sağlanması gerektiğini belirterek, yardım konvoylarının daha iyi korunması gerektiğini vurguladı. Kontrol noktalarından serbest ve güvenli geçiş talebinde de bulunan Griffiths, ticari sektöre daha fazla rol verilmesini istedi.

Can kayıpları 31 bine yaklaştı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 154 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun, halkı zorla aç ve susuz bıraktığı abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’den düzenlediği saldırılarda can kaybı son 24 saatte 78 artarak 30 bin 878’e yükseldi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş