Gündem

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Hollanda Ziyaretine İslami Kuruluşlardan Tepki

Hollanda’da İslami kuruluşlar, Kral Willem Alexander’a, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un ziyaretini kabul etmemesi çağrısında bulundu.
08 Mart 2024

Hollanda’da İslami kuruluşlar, “İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un ziyareti kabul edilmesin” çağrısı yaptı. Ayrıca birçok Yahudi derneği ve insan hakları örgütleri de Herzog’un Hollanda’ya gelişine tepki gösterdi.

Gündem | 16 Şubat 2024 Hollanda, Yahudi Yerleşimcilerin Ülkeye Girişini Yasaklayacak 16 Şubat 2024

“K7” olarak adlandırılan, yaklaşık 200 caminin üyesi olduğu yedi İslami kuruluş platformundan yapılan basın açıklamasında, Herzog’un ülkeyi ziyaretinin Filistin halkının kaderiyle ilgilenen ve adalete değer veren herkes için büyük bir darbe olacağı belirtildi.

“Hoş karşılanmayacak”

Açıklamada, Herzog’un pazar günü Hollanda’yı ziyaret edeceği ve başkent Amsterdam’da Kral Alexander’ın açılışını gerçekleştireceği Ulusal Holokost Müzesi’nde konuşma yapacağı bildirildi.

Herzog’un ziyaretinin kabul edilmemesi çağrısı yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Gazze’deki masum çocuklara, babalara, annelere terörist muamelesi yapılması gerektiğini söyleyen ve bu şekilde ölümlerini meşrulaştıran devlet başkanı olan bir kişinin, Hollanda hükümetinden hiç kimse tarafından hoş karşılanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle Kralımız tarafından” ifadeleri kullanıldı.

K7’nin yanı sıra birçok Yahudi derneğinin ve insan hakları örgütlerinin de Herzog’un Hollanda’ya gelişine karşı çıktığı kaydedildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş