Gündem

Fransa’da Hükümetten Ramazanda Camilerin Güvenliğini Sağlama Talimatı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, valiliklere ramazan boyunca camilerin güvenliğini sağlamaları için talimat verdi.
08 Mart 2024
@aa

Müslüman karşıtı saldırıların geçen yıla göre yüzde 30 arttığını söyleyen Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, valiliklere ramazanda camilerin güvenliğini sağlama talimatı verdi. Darmanin, geçtiğimiz günlerde Müslümanlara ait ibadethanelerin güvenliğini sağlamak için mevcut fonun 2 katına çıkarılacağını bildirmişti.

CCIF Fransa'da İslamofobi Raporunu Açıkladı. Gündem | 27 Şubat 2024 Fransa’da İmamlar İçin Yasal Düzenleme Yapılacak 27 Şubat 2024

Darmanin, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, ramazanda camilere gelen Müslüman vatandaşların sayısının yükseldiğini belirtti.

Müslüman karşıtı saldırılar arttı

İçişleri Bakanı, valiliklere bu süreçte ülkedeki camilerin güvenliğini sağlamaları için talimat verdiğini bildirdi. Darmanin, 26 Şubat’ta, ülkede 2023’te 242 Müslüman karşıtı olay yaşandığını açıklayarak, bunun bir önceki yıla göre yüzde 30 artış anlamına geldiğini kaydetmişti.

Bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade eden Darmanin, bu kapsamda, Ayrımcılığa ve Müslüman Karşıtı Eylemlere Karşı Savunma Derneği (ADDAM) kurulacağını duyurmuştu.

İmamlar için yönetmelik oluşturulacak

İbadethanelerin güvenliğini sağlamak için mevcut fonun iki katına çıkarılacağını söyleyen Darmanin, ülkedeki imamlar için bir yönetmelik oluşturulacağını belirterek FORIF’e bu konuda çalışması içi 6 ay süre verildiğini aktardı.

Darmanin, geçtiğimiz günlerde Müslüman derneklerinin, federasyon şeklinde teşkilatlandırılabileceğini söylemişti. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş