Gündem

Almanya, İsrail’den Daha Faza Sınır Kapısının Açılmasını İstedi 

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail hükümetinden, Gazze'ye insani yardımın ulaşması için daha faza sınır kapısının açılmasını istedi.
08 Mart 2024
Almanya, İsrail’den Daha Faza Sınır Kapısının Açılmasını İstedi @aa

Gazze’ye karadan çok az yardım girdiğini söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, insani yardımların hızlıca Gazze’ye girmesi için daha fazla sınır kapı açılması gerektiğini söyledi.

Gündem | 7 Mart 2024 Almanya İsrail’i Kınadı: “Kararı Derhal Geri Çekin” 7 Mart 2024

Baerbock, Almanya-İngiltere Stratejik Diyalog Toplantısı’nın ardından İngiliz mevkidaşı David Cameron ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“Bir deri bir kemik kalmış yüzleri görüyoruz”

Gazze’de yaşanan acıların her geçen gün daha da korkunç bir hal aldığını ve bunun artık kelimelerle ifade edilemediğini belirten Baerbock, “Bir deri bir kemik kalmış yüzleri görüyoruz. Hayatlarını tehlikeye atarak son bir çuval un için kavga etmek zorunda kalan anne ve babaların çaresizliğini görüyoruz. Sadece görmekle kalmıyoruz, hayatta kalmak için bu una acil ihtiyaç duyanların bizim çocuklarımız olduğunu gözümüzün önüne getiriyoruz.” dedi.

“Daha fazla sınır kapısı açılmalı”

Tırlar yerine gemi ve uçaklara yardım malzemesi yükleniyor olmasının Gazze’ye karadan çok az yardım girdiğini gösterdiğine işaret eden Baerbock, “Bunun değişmesi gerekiyor. Son birkaç haftadır ikimiz tekrar tekrar bunun altını çiziyoruz. İsrail hükümeti artık insani yardımların ulaştırılması için daha fazla sınır kapısını açmalı ve bu yardımın ulaşmasını sağlamalı. Bu onların sorumluluğu.” ifadelerini kullandı.

Gazze’ye deniz koridoru için çalışıyoruz

Baerbock, Avrupa Birliği (AB) ve diğer ortaklarla Gazze’ye bir deniz koridorunun açılması için çalıştıklarını anlatarak, ayrıca Ürdün’ü ve Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’nı, Gazze’ye havadan insani yardım atmaları konusunda uçakların doldurulması için desteklediklerini kaydetti.

Gazze’de kamu düzeninin tamamen çökmesinin bunun böyle devam edemeyeceğini gösterdiğini dile getiren Baerbock, Almanya ve İngiltere’nin buradan acil olarak hemen çatışmalara ara verilmesi için anlaşmaya varılması çağrısı yaptığını kaydetti. Baerbock, artık anlaşmaya varılarak esirlerin serbest bırakılması, daha fazla yardımın Gazze’ye girmesi ve Gazze’de ölümlerin durması gerektiğini ifade etti.

“Yerleşim politikası yasadışıdır”

İsrail’in yerleşim politikasına da tepki gösteren Baerbock, “İsrail hükümetinin yerleşim politikası, kırılgan güvenlik durumundaki yangına körükle gidiyor.” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı, Orta Doğu’daki sorunun çözümü için uzun vadeli perspektife ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, “İsrail hükümetinin yeni yerleşimlere ilişkin aldığı dünkü karar yasa dışıdır, kabul edilemez ve geri çekilmelidir. Bu durum, barışa giden yolu tıkıyor ve İsrail’in güvenlik çıkarı için olamaz.” diye konuştu.

Baerbock, görüşmede Almanya ve İngiltere arasındaki ikili ilişkilerin yanında Ukrayna’ya desteğin önemli yer aldığını dile getirdi.

Cameron’dan ateşkes çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Orta Doğu’da sürdürülebilir bir ateşkese ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Cameron, “Münih Güvenlik Konferansı’nda Körfez Ülkeleri ve Arap dünyasından ortaklarımızla bir araya gelerek sadece çatışmayı sona erdirmek için değil, Orta Doğu’da bir bütün olarak barışı tesis etmek için nelerin gerekli olduğunu net bir şekilde ortaya koyduk ve bu konuda yakın bir şekilde birlikte çalıştık.” dedi.

“Günde 500 tıra ihtiyaç var”

Gazze’ye daha fazla yardım ulaştırılmasının önemini vurgulayan Cameron, “Deniz yoluyla ya da bir tür hava ikmaliyle başka ne gibi yollar olduğuna bakmamız gerekiyor. Ancak Gazze’deki kıtlığı, hastalığı, salgınları, insanların çektiği acıları ve ölümleri sona erdirmek istiyorsak günde 500 tıra ihtiyaç var. Daha fazla sınır kontrol noktasına ve sınır kapılarına ihtiyacımız olduğu gerçeğinden uzaklaşmamalı. Ayrıca Birleşmiş Milletler personeli için daha fazla vizeye ihtiyacımız var, böylece malları insanlara daha hızlı ulaştırabiliriz. Bu acilen ihtiyaç duyulan bir şey.” şeklinde konuştu.

Cameron, İsrail’in Gazze’deki durumun çöküşün eşiğinde olduğunu gerçekten anlaması ve bunu fark etmesi gerektiğini belirtti. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş