Gündem

Almanya Başbakanı Scholz’dan Gazze’de Ateşkes Çağrısı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ramazan ayının başlaması dolayısıyla Gazze'de ateşkes çağrısında bulundu.
11 Mart 2024
Almanya Başbakanı Scholz

İsrail’in uluslararası hukuk kurallarına uyması ve sivillere zarar vermemesi gerektiğini söyleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ramazan ayı vesilesiyle Gazze’de ateşkes çağrısı yaptı.

Scholz, ramazan ayının başlaması vesilesiyle X sosyal medya platformundan Almanca, Türkçe ve Arapça dillerinde video mesaj yayımladı.

“Ateşkes olursa daha fazla yardım ulaşır”

İsrail ve Filistinlilerin büyük çoğunluğunun barış istediğinden emin olduğunu belirten Scholz, “Bu yönde atılacak adımlardan biri, tercihen ramazan ayında daha uzun süreli bir ateşkes olacaktır. Böyle bir ateşkes Gazze’ye daha fazla insani yardımın ulaşmasını sağlayacaktır. ABD Başkanı Joe Biden, ben ve diğer pek çok kişi bunun için tüm gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tüm Müslümanların ramazan ayını tebrik etti

Tüm Müslümanların ramazan ayını tebrik eden Scholz, şunları kaydetti: “Müslümanlar için içe dönmek ve tefekkür etmek için özel bir zaman olan ramazan başlıyor. Her akşam aileler oruçlarını açmak için bir araya geliyor, birçoğu da evlerini misafirlere açıyor, arkadaşlarını ve tanıdıklarını davet ediyor. Bunun barış içinde bir arada yaşama ve dayanışma için güzel bir jest olduğunu düşünüyorum ve bu iftarlardan birisine katılma fırsatım olduğunda bunun her zaman özel olduğunu hissetmişimdir.”

“Savaş ve şiddete maruz kalanların düşünüldüğü bir dönem”

Ramazanın aynı zamanda savaş ve şiddete maruz kalanların düşünüldüğü bir dönem olduğuna işaret eden Scholz, Müslümanların duygu ve düşüncelerinin bugünlerde özellikle Orta Doğu’daki kadın, erkek ve çocuklarla olduğunu vurguladı.

Birçok kişinin Orta Doğu’da endişelendiği arkadaşları ve aileleri olduğuna dikkati çeken Scholz, “Duyulan üzüntüde yalnız değilsiniz. Almanya’daki pek çok kişi de öldürülen ve kaçırılan İsrailliler ve Gazze’de masumca öldürülenlerin, yaralıların ve acı çekenlerin akıbeti konusunda derin endişe duyuyor ve acılarını paylaşıyor. Bu acıları ben de paylaşıyorum.” ifadelerini kullandı. Şansölye Scholz ayrıca İsrail’in uluslararası hukuk kurallarına uyması ve sivillere zarar vermemesi gerektiğini vurguladı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş