Gündem

Almanya’da Üst Düzey Siyasetçiler, Ramazan Ayını Kutladı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Başbakan Olaf Scholz, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın da aralarında olduğu üst düzey siyasetçiler Müslümanların ramazan ayını kutladı.
11 Mart 2024

Ramazan ayının başlaması dolayısıyla Almanya’daki üst düzey siyasetçiler Müslümanların ramazan ayını kutladı. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, tüm Müslümanların ramazan ayını tebrik etti.

Gündem | 8 Mart 2024 Kemal Ergün: “Tüm Dünya Müslümanlarına Mübarek Bir Ramazan Diliyoruz“ 8 Mart 2024

Cumhurbaşkanı Steinmeier’e ait sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Ramazan mübarek olsun. Cumhurbaşkanı Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender tüm Müslümanlara mübarek bir oruç ayı ile huzur ve tefekkür dolu bir zaman diliyor.” ifadelerine yer verildi.

“Müslümanlar için özel bir zaman olan ramazan başlıyor”

Tüm Müslümanların ramazan ayını tebrik eden Başbakan Olaf Scholz, şunları kaydetti: “Müslümanlar için içe dönmek ve tefekkür etmek için özel bir zaman olan ramazan başlıyor. Her akşam aileler oruçlarını açmak için bir araya geliyor, birçoğu da evlerini misafirlere açıyor, arkadaşlarını ve tanıdıklarını davet ediyor. Bunun barış içinde bir arada yaşama ve dayanışma için güzel bir jest olduğunu düşünüyorum ve bu iftarlardan birisine katılma fırsatım olduğunda bunun her zaman özel olduğunu hissetmişimdir.”

“Huzurlu mübarek bir ramazan diliyorum”

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock X sosyal medya platformundan yayımladığı video mesajında, “Size ve ailelerinize her şeyden önce huzurlu mübarek bir ramazan diliyorum. Ramazanınız mübarek olsun.” dedi.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarına atıfta bulunan Baerbock, “Bugünlerde özellikle bu yıl ramazanı endişesiz bir şekilde kutlayamayan herkesi düşünüyorum. Çünkü savaş var, çünkü açlık çekiyorlar, çünkü anne babaları, çocukları ya da kardeşleri artık hayatta değil.” ifadelerini kullandı. Alman Dışişleri Bakanı Gazze’de açılan yaraların çok derin olduğunu vurguladı.

Baerbock, Ramazanın birleştirici gücüne vurgu yaptı

Ramazanda dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların her akşam bir sofranın etrafında toplandığına işaret eden Baerbock, “Burada, Almanya’da bile. Bu zamanlar her zamankinden çok daha değerli. Umarım dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu tefekkür ayında küçük adımlarla da olsa yeniden bir araya gelebilir. Birbirlerinin konuşmasına izin vererek, birbirlerini dinleyerek ve birbirlerinin bakış açılarını anlamaya çalışarak.” ifadelerini kullandı.

“Müslümanların mutlu bir ramazan geçirmesini diliyorum”

İçişleri Bakanı Nancy Faeser yaptığı yazılı açıklamada, Müslümanların mutlu ve mübarek bir ramazan geçirmesini diledi. Faeser açıklamasında, “Pek çok inanan bu zamanı maneviyat, içsel düşünme ve barış arayışı ile ilişkilendirir. Özellikle de dünyanın dört bir yanındaki sayısız savaş ve kriz göz önüne alındığında, kendimi bu arzuya çok bağlı hissediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Müslümanlar, dindar olmayanlara da kapılarını açıyor”

Almanya’da pek çok Müslüman cemaatin ramazan ayında kapılarını diğer inançlara mensup ve ayrıca dindar olmayan insanlara açarak onları birlikte iftar yapmaya davet ettiğini aktaran Faeser, “Bu karşılaşmalar diyalog kurmayı ve birbirimizden bir şeyler öğrenmeyi mümkün kılıyor. Yaşanılan inanç başkaları için görünür ve erişilebilir hale gelir. Bu da toplumsal bütünlüğümüzü güçlendirir.” değerlendirmesinde bulundu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş