Gündem

İngiltere, Müslümanların Güvenliği İçin Milyonlarca Sterlinlik Fon Ayıracak 

İngiltere'de hükümet, Müslümanlara ait ibadethane, okul ve toplum merkezlerinin güvenliği için gelecek 4 yılda 117 milyon sterlinlik fon sağlanacağını açıkladı.
11 Mart 2024
@shutterstock

İngiltere hükümeti, Müslümanlara ait ibadethane ve okul gibi kurumların güvenliği için 4 yılda 117 milyon sterlinlik fon ayıracağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Müslümanlara ait kurumların güvenliği için son bir yılda 29,4 milyon sterlin (yaklaşık 35 milyon euro) harcandığı bildirildi.

4 yıl içinde 137 milyon Euroluk fon sağlanacak

Buna 7 Ekim’den sonra ayrılan 4,9 milyon sterlinlik (yaklaşık 6 milyon euro) ek fonun da dahil olduğu belirtilen açıklamada, gelecek 4 yıl için bu kurumların güvenliğinde kullanılmak üzere 117 milyon sterlinlik (yaklaşık 137 milyon euro) fon sağlanacağı bilgisi verildi.

Yahudilere ait kurumların güvenliği için gelecek 4 yılda 70 milyon sterlinlik fon sağlanacağı anlatılan açıklamada, Müslüman nüfusunun Yahudi nüfusundan 14 kat daha fazla olduğu vurgulandı.

Müslüman karşıtı saldırılar arttı

7 Ekim sonrası iki dini gruba yönelik nefret suçlarında artış olduğuna işaret edilen açıklamada, “Bugünkü açıklama, Müslümanlara karşı saldırı, tehdit, taciz ve diğer nefret suçlarının hoş görülmeyeceğine dair güvence sağlayan uzun vadeli bir destek paketine işaret ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

“Camiler İçin Koruyucu Güvenlik Programı”

Hükümetin sağlayacağı fon, Müslümanlara ait kurumlara güvenlik kamerası, alarm sistemleri ve parmaklık sistemleri gibi güvenlik teknolojilerinin montajında kullanılacak. Daha önce açıklanan “Camiler İçin Koruyucu Güvenlik Programı” kapsamında sağlanacak fondan yararlanmak isteyen ibadethane ve kurumların, programa kayıt olmaları gerekecek.

“Toplumumuzda İslamofobi’nin yeri yok”

Ayrıca fonun 31 milyon sterlinlik (yaklaşık 36 milyon euro) kısmı demokratik süreçler ve aşırıcılıkla mücadele eden kurumlara destek için ayrılacak. İçişleri Bakanı James Cleverly, açıklamasında toplumda Müslüman karşıtlığının (İslamofobi) yerinin olmadığını vurguladı.

Cleverly, “Orta Doğu’da yaşananların Britanya Müslümanlarına karşı suçları haklı çıkarmak için kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Başbakan’ın da açıkça belirttiği gibi İngiltere Müslümanlarının yanındayız.” ifadelerini kullandı.

“Müslümanların güvenliği için çalışıyoruz”

Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat da “Bu fon, hükümetin nefret suçları, tehdit ve Müslümanlara karşı suçların karşısında olduğunun bir göstergesidir. Polis ve toplumdaki paydaşlarımızla Müslümanların güvenliği için yakın çalışıyoruz.” bilgisini verdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş