Gündem

“Alman Ordusu Yaşlanıyor ve Küçülüyor”

Alman Meclisi Federal Ordu Sorumlusu Eva Högl, silahlı kuvvetlerin en büyük sıkıntısının personel, altyapı ve teçhizat olduğunu kaydetti.
13 Mart 2024
Alman Meclisi Federal Ordu Sorumlusu Eva Högl @aa

Alman silahlı kuvvetlerin daha hızlı bir şekilde modernize edilmesi gerektiğini söyleyen Alman Meclisi Federal Ordu Sorumlusu Eva Högl, Alman ordusunun en büyük sıkıntısı personel, altyapı ve teçhizat olduğunu söyledi.

Högl, Silahlı Kuvvetler 2023 yılı değerlendirme raporunu Berlin’de kamuoyuna açıkladı. Orduda “muazzam” bir personel açığı bulunduğunu belirten Högl, “Çıkardığımız sonuç ordunun yaşlandığı ve giderek küçüldüğüdür.” dedi.

“Kışlaların durumu utanç verici”

Högl, mevcut 181 bin olan personel sayısının 2031 yılına kadar 203 bin askere çıkarma hedefine ulaşmanın zor olduğunu ifade etti. Birçok yerde altyapının felaket durumda olduğunu kaydeden Högl, “Harap odaları, küflü duşları ve tıkalı tuvaletleri olan kışlalarda çocukları yeni hizmete başlayan ebeveynlerden mektuplar alıyorum. Kışlaların kötü durumu kısmen utanç verici ve askerlerin hizmeti için uygunsuzdur.” diye konuştu.

Bütçenin artırılması çağrısı yaptı

Eva Högl, silahlı kuvvetlerin daha hızlı bir şekilde modernize edilmesi ve silahlı kuvvetlere ayrılan bütçenin hızla arttırılması çağrısında bulunarak, “Hala personel, malzeme ve altyapı konularında kayda değer iyileştirmelerin henüz gerçekleşmediğini görmezden gelemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’ya yapılan sevkiyatlar stokları azalttı

Büyük ekipmanlardan yedek parçalara kadar malzeme eksikliği bulunduğuna da işaret eden Högl, “Bu eksiklik Ukrayna’ya yapılan sevkiyatlar sonucunda daha da artmıştır.” dedi. Högl, geçen yıl birçok alanda önemli adımlar atıldığını ancak silahlı kuvvetlerin henüz hedefine ulaşamadığını belirtti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş