Toplum

Almanya’da Korkutan Rapor: Emeklilerin Neredeyse Yarısı 1250 Euro Maaş Alıyor!

Almanya’da Federal İstatistik Ofisi’nin yayınladığı verilere göre, emeklilerin neredeyse yarısının ayda sadece bin 250 Euro net gelire sahip olduğu aktarıldı.
13 Mart 2024
@shutterstock

Almanya’da emekli maaşı ile ilgili Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) yayınladığı bir rapora göre, ülke genelinde yüz binlerce emeklinin, düşük net emekli maaşı ile geçinmek zorunda kaldığı ortaya çıktı. Sol Parti’den Federal Meclis Üyesi Dietmar Bartsch’ın, Almanya’daki yaşlıların ne kadar net emekli maaşı aldıklarına dair Federal İstatistik Ofisinden istatistik talep etmesi sonrası yayınlanan veriler büyük bir tepkiyle karşılandı.

Almanya’da emekli maaşı için “yoksulluk belgesi”

Yayınlanan verilere göre Almanya’daki emeklilerin dörtte birinin ayda bin 250 Euro’dan daha az net maaş aldığı ortaya çıktı. Bartsch bu durumu bir “yoksulluk belgesi” olarak nitelendirerek, emekli maaşlarının acilen, en azından enflasyona bağlı olarak ayarlanması gerektiğini belirtti.

Toplum | 5 Mart 2024 Almanya’da Emeklilik Primlerine Zam Geliyor 5 Mart 2024

Emekli Bin Euro ile ne yapabilir?

Alman Sigorta Ekonomisi Genel Birliği tarafından yapılan bir çalışmada bu soruya cevap arandı. Birlik tarafından yapılan çalışmada 401 ilçe dikkate alındı. Alınan sonuçlara göre örnek olarak Münih’te bin Euro emekli maaşı ile bir emeklinin reel alım gücünün sadece 763 Euro olduğu ortaya çıktı. Maddi anlamda en uygun ilçe olan Lüchow-Dannenberg’de ise reel alım gücünün bin 145 Euro olduğu belirtildi.

Sonuç olarak, ayda bin 500 Euro net maaş alan bir emeklinin, Münih’te bin 144 Euro yerine Lüchow-Dannenberg’de bin 717 Euro reel alım gücü ile yaşamayı tercih edebileceğinin altı çizildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş