Dünya

İsrail, Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne Saldırdı: Ölü ve Yaralılar Var 

İsrail ordusunun, Gazze'nin batısındaki Şifa Hastanesi insansız hava araçları ve yoğun silah sesleri eşliğinde düzenlediği baskında ölen ve yaralananların olduğu bildirildi.
18 Mart 2024
İsrail, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne Saldırdı: Ölü ve Yaralılar Var @aa

İsrail ordu güçlerinin Gazze’deki Eş-Şifa Tıp Kompleksi’ne (Şifa Hastanesi) düzenlediği baskında ölen ve yaralananlar var. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, BM’ye seslenerek hasta, yaralı, sığınmacı ve sağlık personeline yönelik devam eden katliamını durdurması çağrısında bulundu.

Dünya | 11 Mart 2024 “Ramazanın Başlamasına Rağmen Gazze’de Katliam Devam Ediyor” 11 Mart 2024

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, İsrail tankları ve askeri araçları, yoğun ateş koruması altında aniden Gazze kentinin batısındaki bölgelere girerek binlerce yerinden edilmiş, hasta ve yaralının bulunduğu Şifa Hastanesi’ni kuşattı, hastanenin bazı kısımlarını top mermileri ve İHA’lar ile hedef aldı.

Baskından önce yerinden edilenlerin bazıları hastaneyi terk etmeyi başarırken, İsrail güçlerinin hastaneyi hedef alması ve içeriye ateş açması yerinden edilmiş kişilerden bazılarının ölümüne ve yaralanmasına neden oldu.

İsrail ordusu saldırıya ilişkin açıklama yaptı

Öte yandan İsrail ordusu, Gazze kentinin batısındaki Şifa Hastanesi’ne operasyon başlattığını duyurdu. İsrail devlet televizyonu KAN’ın İsrail ordusuna dayandırdığı haberinde, “Hamas yetkilileri tarafından kullanıldığına dair alınan istihbaratın ardından Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne baskın düzenlendiği” ifade edildi.

Haberde, “İsrail güçleri Şifa Hastanesi’nden açılan ateşe maruz kaldı ve aynı şekilde karşılık vererek 2 kişiyi yaraladı.” ifadesi kullanıldı.

Ölü ve yaralılar var

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail askerleri ile iç istihbarat birimi Şabak (Şin-Bet) güçlerinin Şifa Hastanesi’nde “terörist faaliyetleri engellemek ve saldırganları yakalamak için çalıştığını” öne sürdü.

Adraee, “operasyon ve kuşatma sırasında ordu güçlerine Şifa Hastanesi’nin içinden ateş açıldığını, buna ateşle karşılık verildiğini ve saldırganların yaralandığını” iddia etti.

“Uluslararası insancıl hukukun açık ihlalidir”

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ile tüm uluslararası kurumlara İsrail’in Şifa Hastanesinde hasta, yaralı, sığınmacı ve sağlık personeline yönelik devam eden katliamını durdurması çağrısında bulundu. Sağlık Bakanlığı, Gazze kentindeki Şifa Hastanesine baskın düzenleyen İsrail askerlerinin ateş açması sonucu birçok Filistinlinin hayatını kaybetmesi ve yaralamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Şifa Hastanesinin kapısında yangın çıktığı, hastaneye sığınan kadın ve çocuklar arasında dumandan etkilenenler olduğu ve iletişimin kesildiğine dikkat çekilerek, çok sayıda sığınmacının özel ameliyathane binası ile 8 numaralı binadaki acil durum bölümünde mahsur kaldığı vurgulandı.

İsrail daha öncede Şifa hastanesine saldırdı

Çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı, yangının söndürülememesi nedeniyle yaralıların kurtarılamadığı belirtilen açıklamada, pencerelere yaklaşan herkesin hedef alındığına işaret edildi.

İsrail güçlerinin Şifa Hastanesine yönelik bir kez daha katliam yaptığına dikkat çekilen açıklamada, BM ile tüm uluslararası kurumlara İsrail’in Şifa Hastanesinde hasta, yaralı, sığınmacı ve sağlık personeline yönelik devam eden bu katliamını durdurması çağrısı yapıldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş