Gündem

Almanya Başbakanı Scholz: “Kenarda Durup Filistinlilerin Kıtlık Çekmesini İzleyemeyiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz İsrail'de yaptığı görüşmelerin ardından Gazze'ye "daha fazla insani yardımın sürekli biçimde akması gerektiğini" söyledi.
18 Mart 2024
Almanya Başbakanı Scholz @aa

İsrail’i ziyaret eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptıkları görüşmelerin ardından Batı Kudüs’te ortak basın toplantısı düzenledi. Kenarda bekleyip Filistinlilerin kıtlık çekmesini beklemeyeceklerini söyleyen Scholz, Gazze’ye daha fazla yardımın sağlanması gerektiğini söyledi.

Dünya | 9 Mart 2024 Gazze’de Açlık ve Susuzluktan Ölenlerin Sayısı 23’e Yükseldi 9 Mart 2024

Alman Başbakan Scholz, İsrail’in kendisini savunma hakkına vurgu yaparak Gazze’deki “can kayıplarının çok yüksek, kimilerine göre de çok çok yüksek olduğunu” belirtti.

“Filistinlilerin kıtlık çekmesini izleyemeyiz”

İsrail’in Gazze’nin güneyinde 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah’a saldırı planının askeri yönünün yanı sıra insani yönünün de değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Scholz, “İsrail Başbakanı’yla Gazze’ye insani yardımların artırılması konusunu bugün görüştüm. Kenarda bekleyip Filistinlilerin kıtlık çekmesini izleyemeyiz. Biz bu değiliz. Daha fazla yardım sürekli biçimde sağlanmalı. Başbakan’a yardımların ulaştırılmasının hızlandırılması gerektiğini ilettim.” diye konuştu.

“Uzun süreli ateşkes olmalı”

Gazze’de “uzun süreli bir ateşkes ve esirlerin getirilmesi için kapsamlı bir anlaşmaya varılması gerektiğinin” altını çizen Scholz, bölgesel bir çatışmanın sonuçlarının ağır olacağını bundan kaçınmak için Hizbullah’ın İsrail’in kuzeyindeki bölgeden çekilmesi gerektiğini, bunun için çalıştıklarını belirtti.

İsrail’in güvenliği için kalıcı bir çözüme ihtiyaç duyduğunu, sürdürülebilir güvenliğin “yüksek duvarlar ve derin hendeklerle” gelmeyeceğini aktaran Scholz, bunun için de İsrailliler ve Filistinlilerin ortak bir geleceğe ilişkin ümit taşıması gerektiğini söyledi.

“İsrail’in güvenliği Filistinlilerle bir anlaşmaya bağlı”

İşgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nin idaresinin Filistin yönetiminde olması gerektiğinin altını çizen Scholz, Filistin yönetiminin hem personel hem de yapı olarak yeniden düzenlenmesinin önemine değindi. Scholz, “İsrail’in güvenliği Filistinlilere karşı değil Filistinlilerle bir anlaşmaya bağlı. Bu da müzakere edilerek varılan iki devletli bir çözüme işaret ediyor.” dedi.

“Hamas’ın ortadan kaldırılması için anlaştık”

Basın toplantısında konuşan Netanyahu, 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze’nin güneyindeki Refah’a saldırmadan önce “sivillerin buradan gitmesini sağlayacaklarını” savundu. Netanyahu, Scholz ile görüşmesine atfen, “dostlar arasında çok ciddi, önemli bir görüşme” yaptıklarını ifade ederek, “Hamas’ın ortadan kaldırılması gerektiği konusunda da anlaştık.” dedi.

Hamas’ın Gazze’de kalmasına izin verilmesi halinde yeniden toplanıp Gazze’yi ele geçireceğini dile getiren Netanyahu, Alman mevkidaşının kendisinden Gazze’deki sivilleri korumak için daha fazlasının yapılmasını ve Filistinliler için Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardım girmesine izin verilmesini istediğini aktardı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş