Toplum

Türkiye’den Emekliler Dikkat: 19 Banka Promosyon Veriyor

Türkiye’de SGK 19 banka ile emeklilere ödemek için promosyon protokolü imzaladı. Bankalar 8-12 bin TL arasında promosyon ödeyecek. Bankalar bu miktarı artırabilecek.
29 Mart 2024

Türkiye’de emeklilik ödemelerini yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilere promosyon ödemesi için protokol imzaladı. Protokole devlet ve özel bankalardan 19 banka imza attı.

Protokole göre, bankalar emekli hesabı sahiplerine 8 bin ila 12 bin TL arasında ödeme yapacak. Ödeme miktarı emekli maaşı miktarına göre yükseliyor.

Bankalarla SGK arasında yapılan yeni protokol ile promosyon miktarı 2 katı artmış oldu. Bazı bankalar promosyon miktarını şimdiden 14 bin 500 TL olarak açıkladı.

Protokol ölüm aylığı alanlara da promosyon ödemesi yapmayı öngörüyor. Buna göre ölüm aylığı alanlar da 5 bin TL promosyon ödemesi alacak.

Emeklilik Promosyonu için E-Devlet Üzerinden Müracaat Edilebiliyor

Promosyonlar için başvuru, bankalardan ya da e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Emekliler, bir başkada daha fazla promosyon verilmesi durumunda emeklilik hesaplarını başka bankaya taşıyarak yüksek promosyon alabiliyor.

Ancak bu durumda, düşük promosyon veren bankadan daha önce promosyon ödemesi alınmışsa, promosyon miktarının bir kısmının geri ödenmesi gerekiyor. Çünkü, bankalar promosyonu 3 yıl kalma sözü ile veriyor.

Örneğin, bir bankadan 7500 TL promosyon alınmışsa, 2. yıl sonunda promosyonun yüksekliği sebebiyle bir başka bankaya geçilecekse, öncek bankaya 1 yıllık yani 2500 TL’lik promosyon ücretinin geri ödenmesi gerekiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş