Gündem

Almanya’da Aşırı Sağcılık Okullarda Giderek Yaygınlaşıyor!

Almanya'nın doğusundaki 6 eyaletin öğrenci temsilcileri, okullarda artan aşırı sağcılığa karşı önlem alınması çağrısında bulundu.
03 Nisan 2024
@Shutterstock

Almanya’da aşırılık yanlısı fikirler okullarda da giderek yaygınlaştığını söyleyen 6 eyaletteki öğrenci temsilcileri, aşırı sağcılığa karşı önlem alınmasını istedi.

Berlin, Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Thüringen eyalet öğrenci konseyleri, ortak bildiri yayımladı.

“Aşırık yanlısı fikirler okullarda yaygınlaşıyor”

Bildiride, “Aşırı sağcılık toplumda giderek artan bir sorundur ve bunun okulların kapısında bitmediğini anlamamız gerekir. Milliyetçi söylemler, Yahudi karşıtı komplo teorileri ve aşırılık yanlısı fikirler okullarda da giderek yaygınlaşıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Aşırıcılığı teşvik eden dolaylı faktörlerin belirlenerek ortadan kaldırılması gerektiği vurgulanan bildiride, aşırı sağcılığa karşı önlemler alınması istendi.

“Özellikle gençler korunmalı”

Gamalı haç ve diğer anayasa karşıtı semboller ya da açıkça verilen “Hitler selamı”nın artık okul ortamında marjinal olmaktan çıktığına dikkati çekilen bildiride, “Birçok yerde yasaklama eşiği düşmekte ve anayasa karşıtı ifadeleri meşru görüş olarak kategorize etme isteği artmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Yapay zeka tarafından üretilen sahte haberler ve geniş tabanlı propagandanın, özellikle dijital alanda toplumdaki görüş oluşumunu giderek daha fazla etkilediğine işaret edilen bildiride, özellikle gençlerin internette radikalleşmeye daha yatkın olduğu belirtildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş