Toplum

Almanya’da Emeklilik Yaşı 70’e mi Çıkacak?

Almanya Maliye Bakanı Lindner, emeklilik yaşının 67’den yukarı çekilmesini isterken, danışmanı bu yaşın 70 olduğunu açıkladı.
04 Nisan 2024
@shutterstock

Almanya Federal Maliye Bakanı ve Hür Demokrat Parti lideri Christian Lindner emeklilik yaşının 67’den yukarılara çekilmesi gerektiğini, aksi takdirde emeklilik primlerinin yükseleceğini ileri sürdü.

Maliye Bakanı Lindner’e danışmanlık yapan ekonomist Prof. Dr. Lars Feld bu yaşın 70 olması gerektiğini, aksi takdirde emeklilik sisteminin 2029 yılından sonra finansal açıdan istikrarlı kalmayacağını söyledi.

Normal emeklilik yaşı şu anda 67 olan Almanya’da 63 yaşından itibaren erken emekli olunabiliyor.

Yaşlıların Prim Ödeme Zorunluluğu Kalkacak

Medyaya açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Lindner, emeklilik primlerinin yanı sıra emeklilik maaşlarının da istikrarlı bir şekilde kalabilmesi için 63 yaşında emekli olmak yerine daha uzun süre çalışmayı teşvik etmeyi düşünüyor.

Lindner, ileri yaşlarda çalışmayı teşvik amacıyla, belirli bir yaşında üzerinde çalışanların sosyal güvenlik primlerinden muaf tutulabileceğini bildirdi.

Kendisi İle Çelişiyor mu?

Lindner Mart ayının başında emeklilik reformu ile ilgili olarak sosyal demokrat (SPD) Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil ile birlikte, emekli maaşı artışlarının ücretlerdeki artıştan daha az olmayacağını kalıcı olarak garanti altına almayı amaçladıklarını söylemişti.

Çalışma Bakanı Hubertus “Ben iş başında olduğum sürece emeklilik yaşı yükselmeyecek” açıklamalarında bulunurken, ortak açıklama yapmasının bir çelişki olup olmadığı yolundaki bir soruya ise şu cevabı verdi: “Emeklilik reformu ile ilgili henüz cevabı bulanamamış noktalar var. Bu noktalar seçimlerden sonra tekrar gündeme gelecek. Ve şimdiden tedbirimizi alalım istiyorum.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş