Gündem

Eski Fransa Dışişleri Bakanından Ülkesine Çağrı: “Filistin Devletini Tanıyalım”

Eski Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin "Filistin devletini tanıması gerektiğini" söyledi.
05 Nisan 2024
Eski Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian @X

İspanya’nın Filistin devletini tanımaya hazır olduğunu söyleyen Eski Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin de Filistin devletini tanıması gerektiğini söyledi.

Gündem | 2 Nisan 2024 İspanya, Filistin Devletini Yazdan Önce Tanıyacaklarını Açıkladı 2 Nisan 2024

Sud Radio’ya konuşan Le Drian, Filistin sorununa ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Filistin devleti tanınsın”

İspanya’nın yakın zamanda Filistin devletini tanımayı planladığı hatırlatılarak, “Fransa’nın neden Filistin devletini tanımadığı” sorusu yöneltilen eski Dışişleri Bakanı, “Şahsen bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. İsrail’in uyguladığı şiddeti kınayan Le Drian, Gazze’de ateşkes için uygun şartların oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, esirlerin serbest bırakılması ve insani yardıma erişimin sağlanması çağrısında bulundu.

Le Drian, Gazze’de soykırım riski olup olmadığına ilişkin soruya cevabında, “soykırım kelimesinin çok dikkatli kullanılması gerektiğini, bu nedenle söz konusu kelimeyi bu bağlamda kullanmadığını” belirtti.

Macron’da Filistin devletinin tanınmasına yeşil ışık yakmıştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şubat 2024’te, Filistin devletinin tanınmasının ülkesi için “tabu olmadığını” söylemişti.

İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya, 22 Mart’ta, “doğru koşullar” oluştuğunda Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını bildirmiş, ardından İspanya Başbakanı Pedro Sanchez nisan başındaki açıklamasında, Filistin devletini yazdan önce tanıyacaklarını duyurmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş