Toplum

Almanya’da Çalışanlara Vergi İndirimi Planlanıyor

Almanya’da hür demokratlar (FDP) fazla mesailer için konulan vergilerin bir kısmını kaldırarak, çalışmayı teşvik etmek istiyor.
09 Nisan 2024
@shutterstock

Almanya’da hükümet ortaklarından hür demokratlar (FDP) çalışmayı teşvik etmek ve daha cazip hâle getirmek için fazla mesailerden alınan vergilerin bir kısmını kaldırmayı planlıyor.

FDP lideri ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, milyonlarca çalışanı etkileyecek olan yeni vergi düzenlemesi niyetini açıklarken, belirli bir miktardaki fazla mesai ve fazla mesai ikramiyelerinin vergiden muaf tutmayı planladıklarını bildirdi.

Fazla Mesai Fazladan Vergilendiriliyor

Fazla mesai yapmayı ve çalışmayı teşvik etmek amacıyla vergi indirimini gündeme getiren FDP, karmaşık vergi kanunları sebebiyle gereğinden fazla vergilendirilen fasla mesai ücretlerinin belirli bir kısmının vergilendirmeden muaf tutulmasının ekonomiyi harekete geçireceğini ifade etti.

Vergi Oranları Enflasyona Göre Ayarlanacak

FDP, Fazla mesaiye getirilecek olan vergi muafiyetinin yanı sıra, çalışanların ücretlerinden kesilen vergi oranlarının enflasyona göre ayarlanmasını, enflasyon telafisi sebebiyle ödenen fazla ücretlerin de daha az vergilendirilmesini de plana dahil edeceğini açıkladı.

Sendikalarla, Yeşiller İtiraz Ediyor

FDP’nin fazla mesainin bir kısmının vergiden muaf tutulması programına sendikalarla iktidar ortağı Yeşiller karşı çıktı. Alman Sendikalar Birliği DGB ve ver.di sendikası karşı çıktı. DGB Genel Başkanı Yasmin Fahimi, Almanya’da milyarlarca saat fazla mesai ücretinin yarıdan fazlasının ödenmeyerek patronların cebinde kaldğını, dolayısıyla fazla mesai indiriminin “çılgınca bir öneri” olduğunu söyledi.

Yeşiller de öneriye “vergi adaletsizliğinin giderilemediği” gerekçesi ile karşı çıktı. ver.di sendikası da “İnsanların fazla mesai yapma ihtiyacı yapmayacak kadar ücret almasının” daha doğru bir çözüm olduğunu ifade ederek öneriyi olumlu bulmadı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş