Gündem

Fransa’da Yüzlerce Göçmenin Kaldığı Binaya Polis Baskını

Fransa'nın başkenti Paris'te polis, çoğunluğu düzensiz göçmen yaklaşık 450 kişinin mesken tuttuğu binayı boşalttı.
17 Nisan 2024
Fransa'da Olimpiyat oyunları nedeniyle Paris çevresindeki göçmenler tahliye ediliyor @aa

2024 Yaz Olimpiyat Oyunlarına hazırlanan Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Vitry-sur-Seine’de bulunan ülkenin en büyük gettolarından biri güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarla boşaltılıyor.

Gündem | 10 Ekim 2023 Fransa’da Polis Göçmen Kampını Baskın Düzenledi 10 Ekim 2023

Fransız basınında yer alan haberlere göre, polis, Paris’in Vitry-sur-Seine bölgesinde düzensiz göçmenlerin kaldığı bir binayı tahliye etti. Polisin müdahalesiyle düzensiz göçmenlerin binadan valizleriyle ayrılmalarına ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından çok sayıda insan hakları savunucusu sivil toplum kuruluşu, tahliyeye tepki gösterdi.

STK’lardan Tepki

80’den fazla STK’nin şehrin “sosyal temizliğe” tabi tutulmasını kınadığını aktaran France 24 kanalı, “bu STK’lerin, evsizlerden ve göçmenlerden oluşan, nüfusun en savunmasız kesiminin Paris’in merkezinden ve Olimpiyat alanlarının çevresinden dışlanması konusunda uyarıda bulunduğunu” bildirdi.

Paris Olimpiyatları’na hazırlık

Paris’te sokaklarda yaşayanlara yönelik hak ihlallerini ve polis şiddetini takip eden Collectif Accès au Droit (CAD), X sosyal medya platformundaki hesabından olayın görüntülerini paylaşarak, “Kalıcı hiçbir şey yok, tahliye ediyoruz, dağıtıyoruz, görünmez hale getiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Fransız basını, yaklaşık 250 polisin görevlendirildiği operasyonla gerçekleşen tahliyenin 26 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Paris Olimpiyatları’na yönelik bir hazırlık olduğu bilgisine yer verdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş