Toplum

Almanya’da “Bürgergeld” Alanların Araçlarına El Konulabilir mi?

Almanya'da çalışma yeterliliğine sahip Vatandaşlık Parası alanlar araçlarını elinde tutabilir mi? Bunun sınırı nedir? Detaylar haberimizde.
17 Nisan 2024
@Shutterstock

Almanya’da birçok çalışan, iş yerlerine ulaşabilmek için araba ya da motosiklete ihtiyaç duymakta. Ancak çalışmayıp Vatandaşlık Parası alan kişilerin durumu nasıl değerlendiriliyor? Bu kişiler için araç sahibi olma noktasında sınırlandırmalar neler? Araçlarını elde tutabilirler mi? Bu sorular, söz konusu olan pek çok kişiyi yakından ilgilendiriyor.

“uygunluk” kriterleri söz konusu

Almanya Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’na (BMAS) göre, Vatandaşlık Parası alan kişiler için “uygun” bir araç, mal varlığı olarak değerlendirilmiyor. Ancak bu noktada “uygunluk” kriterleri söz konusu. İş ve İşçi Bulma Kurumları, aracın uygunluğunu belirlemek için çeşitli kriterleri göz önünde bulunduruyor. Bunlar arasında, hanede yaşayan kişilerin sayısı, bu hanede yaşayanların araç sayısı ve aracın satın alındığı zaman gibi faktörler bulunuyor.

15 bin euro sınırı

Bakanlık, 15 bin Euro’dan daha az bir değere satılacak araçların baştan uygun kabul edildiğini belirtti. Ancak Vatandaşlık Parası alanların bireysel durumlarının da önemli olduğu vurgulandı. Buna göre tek başına yaşayan bir Vatandaşlık Parası alıcısı ile evinde üç çocuğa bakan bir kişinin farklı değerlendirildiğinin altı çizildi. Aynı zamanda, aracın ne zaman satın alındığı ve mesleki durum için ne kadar gerekli olduğu da dikkate alınıyor.

“düzenlemeler vatandaşlar parası alıcıları için kurgulandı”

Bu düzenlemelerin, Vatandaşlık Parası alıcılarının dezavantajlı duruma düşmemelerini ve toplumsal yaşama katılımlarını sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla kurgulandığı aktarıldı. Uygun bir aracın, özellikle iş piyasasına erişim açısından, mobilite ve katılımı desteklediği vurgulandı.

yerel ofisler ile iletişime geçilmesi öneriliyor

Araç uygunluğu hakkında soruları olanların, İş ve İşçi Bulma kurumlarının yerel ofisleri ile iletişime geçmeleri öneriliyor. Böylece vatandaşların, Vatandaşlık Parası kapsamında araçların değerlendirilmesiyle ilgili bireysel durumlarını netleştirebileceği ve kesin bilgiler alabileceği bilgisi paylaşıldı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş