Gündem

Ortadoğu’daki Gerilim Avrupa’yı Vurdu: Gaz Fiyatları Yükseldi

İsrail-İran arasındaki gerilime bağlı olarak arz tedarikinde aksama yaşanabileceğine yönelik endişeler nedeniyle Avrupa'da gaz fiyatları yeniden yükselişe geçti.
17 Nisan 2024

Avrupa’da doğal gaz fiyatları, Orta Doğu’da artan gerilimin etkisiyle gün içinde yüzde 7,5 yükseldi. Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de, mayıs vadeli kontratlarda megavatsaat başına gaz fiyatı 31,14 eurodan kapandı.

İsrail-İran arasındaki gerilime bağlı olarak arz tedarikinde aksama yaşanabileceğine yönelik endişeler nedeniyle megavatsaat başına gaz fiyatı, dünkü kapanışa göre yüzde 7,5 artarak 33,5 euroya yükseldi.

Kış bitti ancak fiyatlar artmaya devam ediyor

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında Rusya’dan Avrupa’ya boru hattıyla gaz akışının neredeyse tamamen kesilmesi sonrasında kıta, küresel piyasalardaki gelişmeler karşısında daha kırılgan hale geldi. Kış sezonu bitmiş olmasına rağmen, küresel piyasalardaki gelişmeler arza ilişkin endişeleri körüklüyor ve bu da fiyatlara artış olarak yansıyor.

Almanya’da KDV yüzde 19’a çıkarıldı

Almanya’da da gaz fiyatlarında ortalama olarak en az yüzde 11 oranında artış olacak. Gaz fiyatlarındaki artışın ana sebebi ise, hem  Orta Doğu’da artan gerilim hemde hükümetin katma değer vergisini (KDV) yeniden yüzde 19’a çıkarması oldu. Gaz’da KDV oranı 2022 Ekim ayından itibaren yüzde 7’ye düşürülmüştü.

Almanya’da gaz fiyatları şu anda kilovat /saat başına 9,5 Cent olarak seyrediyor. Bu fiyat katma değer vergisinin yüzde 19’a çıkarılması ile 10,9 Cent’e yükselecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş