Gündem

Steinmeier Türkiye’ye EHZ Sertifikalı Helal Döner Götürüyor!

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in bugün başlayan Türkiye ziyaretinde ikram için Berlin'den 60 kilogram döner götürmesi büyük yankı uyandırdı.
22 Nisan 2024
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Türkiye ziyaretinde Berlin'den götürülen döner ikram edilecek @aa

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in Türkiye ziyaretine Berlin’den götürüleceği 60 kilogramlık döner ikram edeceğinin öğrenilmesinin ardından Hem Türkiye’de hem de Almanya’da medya, cumhurbaşkanının heyetinde bulunacak Berlin’de döner dükkanı işleten Arif Keleş’e büyük ilgi gösterdi.

Öte yandan Türkiye’ye helal sertifikalı bir dönerin götürüleceği öğrenildi. Keleş’in restoranına döneri veren ve 25 yılı aşkın bir zamandır Berlin’de Döner üretimi gerçekleştiren Meva firması 2020 yılından itibaren EHZ tarafından helal sertifikası almaya hak kazanmıştı.

Konuyla ilgili Camia TV’ye konuşan Avrupa Helal Sertifikalama Enstitüsü EHZ Müdürü Burak Yılmaz, Meva’nın 2020’den beri EHZ tarafından denetlenip helal sertifika verildiğini söyledi.

Almanya’da helal piyasasının çok büyük bir önem taşıdığını söyleyen EHZ Müdürü Burak Yılmaz,” Özellikle son yıllarda helal ürünlere talep artarak devam ediyor. Bu anlamda da üretici sayısı çok fazla olduğu için helal anlamında da bazı sıkıntılar ve soru  işaretleri akıllarda oluşuyor. Bundan dolayı biz özellikle insanımıza şunu tavsiye ediyoruz. Güvenilir bir kurum olarak bir EHZ tarafından belgelendirilen helal sertifikalandırılan şirketlerden dönerlerinizi tüketin” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da helal tüketimde belirsizlikler olduğunu, özelikle döner sektöründe helal sertifikalandırmalardaki sıkıntılara dikkat çeken EHZ Müdürü Yılmaz, “İnsanlarımızın gerçekten neyi tükettiğini bilerek alması ve tüketmesi bizim için çok önemli. EHZ olarak çalışmalarımızı İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Din İstişare Kurulu’nun belirlemiş olduğu helal standartlar çerçevesinde yürütüyoruz ve buna göre belgelendirme hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Avrupa Helal Sertifikalama Enstitüsü’nün çalışmalarını Avrupa’nın 8 farklı ülkesinde sürdürdüklerini açıklayan Yılmaz, “EHZ olarak farklı branşlarda farklı Avrupa ülkelerinde belgelendirme hizmetlerimiz devam ediyor. Özellikle gıda sektöründe döner üreticileri, kesimhaneler, baharat ve aroma üreticileri gibi çok farklı alanlarda belgelendirme hizmetleri yapıyoruz. Bizlere başvuran şirketleri uzman ekibimizle rutin kontrol altında denetliyoruz” şeklinde konuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş