Dünya

BM’den Gazze İçin Salgın Hastalık Uyarısı

Birleşmiş Milletler, İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’deki Filistinlilerin salgın hastalık riskiyle karşı karşıya olduklarını açıkladı.
25 Nisan 2024
Gazze'de 1 milyondan fazla bulaşıcı hastalık vakası tespit edildiği bildirildi @aa

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in zorla aç ve susuz bırakarak yardımların girişini engellediği Gazze’deki Filistinlilerin artan salgın hastalık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu açıkladı.

Dünya | 11 Şubat 2024 Gazze’nin Kuzeyinde Aç Bırakılan Filistinliler İçin Dünyaya Yardım Çağrısı 11 Şubat 2024

UNRWA’nın X sosyal medya hesabından İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’de yol açtığı insanlık felaketine ilişkin açıklamada yapıldı. “Gazze’de açlık, hastalık ve ölüm halkın peşini bırakmıyor” ifadesine yer verilen açıklamada, İsrail’in saldırılarından kaçan 1.5 milyon kişinin sığındığı Refah kentindeki derme çatma barınakların arasında çöplerin biriktiği vurgulandı. Açıklamada, salgın hastalık riskinin yüksek olduğu, ishal ve hepatit A salgınlarında endişe verici artış yaşandığına dikkat çekildi.

34 binden fazla kişi öldürüldü

İsrail 7 Ekim 2023’ten beri yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ne hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürüyor. Saldırılar nedeniyle bugüne kadar çoğu kadın ve çocuk 34 bin 262 Filistinli öldürüldü, 77 bin 229 Filistinli yaralandı.

Hava, kara ve denizden düzenlenen saldırılar nedeniyle Gazze’de 1,9 milyon Filistinli de yerinden oldu. İsrail’in çıkardığı zorluklar nedeniyle bölgeye yeteri kadar yardım da ulaştırılamıyor. Filistinliler bir taraftan İsrail saldırıları diğer taraftan da her gün daha derinleşen açlıkla mücadele ediyor.

Bir yandan İsrail saldırıları, diğer yandan açlık ve salgın hastalıklar

BM, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,2 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu. BM’ye göre, Gazze’de 378 bin kişi Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre “felaket” olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de “acil durum” olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

Özellikle Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğüterek tüketmek zorunda kaldığı bildiriliyor.

Salgın hastalık yayılıyor

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletlere bağlı kurumların yanı sıra tüm ilgili uluslararası kuruluşlara, Gazze Şeridi’ndeki nüfusu çevre kirliliğinden oluşan hastalıklardan korumak için ivedilikle harekete geçmeye çağırdı.

Gazze’de içmeye elverişli yeterli suyun olmamasının yanı sıra kanalizasyon sularının sokaklara ve yerinden edilmişlerin çadır kamplarında taşması sonucu birçok salgın hastalığın yayıldığına yer verilen açıklamada, “Bölge halkında çok sayıda menenjit ve hepatit C vakası tespit edildi.” ifadeleri kullanıldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş