Dünya

Fas’ta Müslüman Çocuklar Zirvesi Düzenlendi: “Filistinli Çocukların Acılarını Dünyaya Anlatacağız”

Fas'ta düzenlenen Müslüman Çocuklar Zirvesi'ne katılanlar, Filistinli çocuklarla dayanışma içinde olduklarını belirterek, yaşadıkları acıları tüm dünyaya duyuracaklarına söz verdi.
26 Nisan 2024
İsrail'in Gazze'de katlettiği binlerce Filistinli çocuk Refah'ta anıldı. Hayatını kaybeden çocukların isimlerinin yazıldığı pankart asıldı. @aa

Fas’ın başkenti Rabat’ta, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvelerine benzetilerek yapılan Müslüman Çocuklar Zirvesi, İİT’ye üye çeşitli İslam ülkelerinden, Fransa, Almanya, Kanada ve Yunanistan’dan çocukların katılımıyla gerçekleştirildi.

Dünya | 5 Nisan 2024 Gazze’de Açlık Ve Susuzluktan Çocuklar Ölüyor 5 Nisan 2024

Zirvenin başkanlığını yapan Suudi Arabistanlı çocuk İlyas ez-Zehrani, açılış konuşmasında, “Filistinli çocukların neler yaşadığını herkes biliyor. Haksızlığa ve zulme maruz kalıyorlar ama yine de direniyorlar. Filistinli çocukların yaşadıkları acıları ve umutlarını dünyaya anlatacağız. Tüm dünyaya Filistin sonsuza kadar kalbimizde mesajını vereceğiz.” dedi.

“Ülkeler İsrail’e karşı birlik olmalı”

Zirveye Irak’ı temsilen katılan çocuk Muhammed el-Adi, Gazze’de yaşananların çok üzücü olduğunu belirterek, ülkelerin İsrail’in karşısında birlik olmasını temenni ettiğini dile getirdi. Filistinli çocuk Ragad da ülkesindeki akranlarının İsrail’in açtığı savaş nedeniyle acı çektiğini, saldırılarda 14 bin çocuğun öldüğünü söyledi.

“Filistinli çocukları koruyalım”

Faslı çocuk Yasemin Ayet Belıyd, “Filistinli çocukların onlarca yıldır devam eden trajedisinin sona ermesini” istediğini belirtti. Belıyd, “Dünyanın bizi duyması ve şunu söylemesi için sesimizi yükseltiyoruz: Filistinli çocukları koruyalım.” ifadesini kullandı.

 “Çocukların haklarının gasp edilmesine nasıl izin veririz?”

Misafirler için düzenlenen oturuma katılan Fas Krallığı Akademisi Sekreteri Abdulcelil el-Hacmeri de “Şiddetin yayılmasına, çocukların haklarının gasp edilmesine, oyuncaklarından mahrum bırakılmasına, nefret söyleminin bu kadar yaygınlaşmasına nasıl izin veririz?” dedi. Hacmeri, Filistinli çocukları koruma çağrısı yaptı.

Filistin’in Rabat Büyükelçisi Cemal eş-Şubeki ise binlerce Filistinli çocuğun silahlarla öldürüldüğünü, binlercesinin de savaşta ilk kez kullanılan aç bırakma yöntemiyle öldürüldüğünü, bebeklerin ilaç eksikliği yüzünden yaşamını yitirdiğini söyledi.

“Filistinli çocukları kurtardığımızda insanlığı kazanacağız”

Şubeki, “Filistinli çocukların acısı insanlığın sorumluluğundadır ve Filistinli çocukları kurtardığımızda insanlığı kazanacağız ve kurtaracağız.” ifadesini kullandı. Kudüs Beytulmal Ajansı Direktörü Muhammed Salim eş-Şarkavi de, “Kimse cenaze evlerinde birbirlerini teselli eden Filistinli çocukların gözyaşlarını görmeye dayanamaz.” diye konuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş