Gündem

Uluslararası Af Örgütü: Fransa’da Irkçılık ve İslamofobi Devam Ediyor

Uluslararası Af Örgütü, Fransa ile ilgili yayımladığı raporda ırkçılık ve dine yönelik ayrımcılığın devam ettiğini bildirdi.
25 Nisan 2024
Fransa'da İslam düşmanı eylemler giderek artıyor. @aa

Uluslararası Af Örgütü, 2023 yılı raporunda, Fransa’da insan hakları ihlallerinin, özellikle ırkçılık ve dine yönelik ayrımcılığın devam ettiğini bildirdi.

Londra merkezli örgüt, 2023 yılında dünya genelinde insan haklarının gidişatını ele aldığı “Dünya’da İnsan Haklarının Durumu” isimli raporunu yayımladı. Raporda, Fransa’da “sistematik ırkçılığın ve din temelli ayrımcılığın” sürdüğü belirtildi.

“Müslüman kadınlar hak ihlallerine uğruyor”

Fransa Basketbol Federasyonunun müsabakalara başörtüsü yasağı getirmesi, hükümetin Paris Olimpiyatlarında Fransa’yı temsil edecek sporculara başörtüsü takmayı yasaklaması ve Fransız okullarındaki abaya  yasağı, Müslüman kadınların uğradığı hak ihlalleri arasında gösterildi.

“Filistinlilerle dayanışma protestoları kısıtlanıyor”

Raporda, 2023 yılında bazı protestoların “kamu güvenliği” gerekçesiyle iptal edildiği, özellikle Filistin ile dayanışma protestolarına yönelik yasaklar, barışçıl toplanma özgürlüğüne “orantısız ve ayrımcı bir saldırı” olarak nitelendirildi.

Ayrıca raporda, polisin gösterilerde aşırı güç kullanımının devam ettiği kaydedildi. Fransa’nın yürürlüğe koyduğu göç ve sığınmacı politikalarındaki yeni kısıtlamaların ele alındığı raporda, yaklaşan Paris Olimpiyatları öncesi kolluk kuvvetlerine insanların gözetlenmesi hususunda daha geniş yetkiler veren yasa tasarısından endişe duyulduğu ifade edildi.

Paris’te ırkçılık ve İslam karşıtlığı protesto edildi

Geçtiğimiz günlerde Paris’te toplanan göstericiler, ülkedeki polis şiddetini ve Gazze’de yaşanan insani krizi protesto etmek için yürüdü. Göstericiler, Filistin bayrakları taşıdı ve kefiye takarak sloganlar attı. Eylemciler, “Irkçılığı durdurun, İslam karşıtlığını durdurun”, “Çocuklarımız tehlikede”, “Gazze’de soykırımı durdurun”, “Sömürgecilik karşıtı antisiyonist direniş” yazılı pankartlar açtı.

Binlerce kişi katıldı

Binlerce kişinin katıldığı gösteride, Fransa’da hükümet karşıtı Sarı Yelekliler hareketinin önde gelen isimleri, Filistin’e verdiği destekle bilinen muhalif Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi milletvekilleri ve siyahi göçmenler yer aldı. Afrika kökenli eylemciler, yerel müzikler eşliğinde dans ederek gösteri yaptı. Ayrıca gösteride 2023 yazında polis şiddetiyle ölen bir genç de anıldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş