Gündem

Almanya Savunma Bakanı: 2029’a Kadar Savaşa Hazır Olmalıyız

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya'nın 5 yıl içinde savaşa hazır hale gelmesi gerektiğini söyledi.
06 Haziran 2024
Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius @aa

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, ülkesinin 2029 yılına kadar savaş kabiliyetine hazır hale gelmesi gerektiğini söyledi.

Pistorius, Federal Mecliste yaptığı konuşmada, “2029’a kadar savaş kabiliyetine hazır hale gelmeliyiz. En kötüsünün gerçekleşmesini önlemek için caydırıcı bir rol oynamalıyız.” dedi. Bunun için finansman, malzeme ve personel ihtiyacına dikkati çeken Pistorius, “Acil bir durumda, bu ülkeyi savunabilecek genç erkek ve kadınlara ihtiyacımız var.” diye konuştu.

“Ukrayna’ya destek sağlamaya devam etmeliyiz”

Alman Bakan, Rusya’nın savaş ekonomisine geçtiğine ve yeniden silahlanmaya devam ettiğine işaret ederek, “Putin’in o kadar ileri gitmesi durumunda Ukrayna sınırlarında duracağına inanmamalıyız. Rusya, Gürcistan, Moldova ve nihayetinde NATO için bir tehdit oluşturuyor ve bu nedenle Ukrayna’ya askeri destek sağlamaya devam etmeliyiz. Kendi savunmamızı ve operasyonel hazırlığımızı ihmal etmemeliyiz” şeklinde konuştu.

Pistorius, milletvekillerini hükümetin Ukrayna’ya yönelik savunma harcamalarını önemli ölçüde artırma planını desteklemeye de çağırdı.

“Olası savaş durumunda sığınaklar yetersiz”

5 Haziran’da Federal İçişleri Bakanlığı, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi ve Federal Emlak Ajansı Almanya’da muhtemel savaş durumunda halkın evlerin bodrum katlarında korunması için rapor hazırladı.

Söz konusu raporda, bir savaş durumunda binlerce kişinin barınabileceği ve askeri bir saldırıdan sadece birkaç dakika önce uyarı süresine sahip olan merkezi kamu barınaklarının koruyucu bir önlem olmadığı bunun yerine bodrumlarda gönüllülük esasına dayalı olarak teknik uzmanlık gerektirmeden yapılacak düzenlemelerin insanları tehlikeden daha iyi koruyabileceği belirtildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş