Toplum

Almanya’daki Sel Felaketi Sonrası IGMG ve Hasene’den Destek

Almanya'nın güneyindeki sel felaketi sonrası İslam Toplumu Millî Görüş ve Hasene International derneği yardım çalışmalarına başladı.
06 Haziran 2024
@Camiahaber

Almanya’nın güney eyaletleri Bavyera ve Baden-Württemberg’de yaşanan sel felaketi, büyük yıkımlara neden oldu. Kurtarma ekiplerinin yanı sıra, çok sayıda gönüllü ve Müslüman cemaatler de mağdurlara destek sağlıyor.

Camilerde barınma imkanı sunuluyor

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), mağdurlarla dayanışma içinde olduklarını belirtirken, Güney Almanya’daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerle alakalı büyük üzüntü duyduklarını, ailelerine ve dostlarına güç dilediklerini belirtti. “Allah, onlara ve bu felaketten etkilenen herkese yardım etsin.” ifadeleri yer aldı. IGMG, barınma ihtiyacı olan mağdurlara camilerinde barınma imkanı sunuyor.

“hızlı ve doğrudan yardım sağlıyoruz”

İnsani yardım kuruluşu Hasene  International e.V. Başkanı Bekir Altaş da durumun aciliyetini şu sözlerle vurguladı: “Almanya’nın güneyindeki sel bölgelerinde kritik durum devam ediyor. Cami cemaatleriyle birlikte hızlı ve doğrudan yardım sağlıyoruz.”

Yemek dağıtımı yapılıyor

Hasene ekipleri, mağdurlara temiz içme suyu ve sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Ayrıca acil durum ruhsal destek hizmeti sunarken, daha fazla yardıma ihtiyaç olup olmadığını belirliyor. Altaş, “Tüm mağdurların yanındayız ve umarız bu zor zamanı iyi atlatırlar.” diye ekledi. İslam Konseyi de üzüntüsünü dile getirirken, “Camilerimiz mağdurların yanındadır.” diye belirtti.

50-100 yılda bir görülen yağış

Geçtiğimiz günlerde Güney Almanya’da 50-100 yılda bir görülen bir yağış miktarı kaydedildi. Bavyera ve Baden-Württemberg’deki sel, bu yıl Almanya’da yaşanan üçüncü büyük sel felaketi oldu. Daha önce Kuzey Almanya ve birkaç hafta önce Saarland selden etkilenmişti. Son yaşanan sel felaketinde en az altı kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş