Gündem

Almanya’da Yıllık Enflasyon Yüzde 2,4’e Yükseldi

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya’da yıllık enflasyon mayısta yeniden yüzde 2,4'e yükseldi. Nisan ayında enflasyon yüzde 2,2 olarak kayıtlara geçmişti.
12 Haziran 2024
@shutterstock

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin mayıs ayı nihai verilerini açıkladı. Buna göre, Almanya’da nisanda yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 2,4’e yükseldi. Böylece 29 Mayıs’ta açıklanan öncü veriler teyit edilmiş oldu. Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,1 arttı.

Gıda fiyatları arttı

AB uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 2,8 yükseldi. Enerji ve gıdanın aylardır en önemli “fiyat belirleyici” durumunda olduğu Almanya’da, mayısta yıllık bazda gıda fiyatları yüzde 0,6 arttı, enerji fiyatları ise yüzde 1,1 düştü. Enerji fiyatları hariç yıllık enflasyon mayısta yüzde 2,8 olarak hesaplandı.

“Enflasyonun en büyük nedeni hizmet fiyatlarındaki artış”

Destatis Başkanı Ruth Brand, verilere ilişkin değerlendirmesinde, ülkede enflasyonun yeniden yükselmeye başladığını ve bunun başlıca nedeninin hizmet fiyatlarında devam eden artış olduğunu belirtti. Brand, “Öte yandan enerji ve gıda fiyatları yılın başından bu yana genel enflasyonu düşürmektedir.” ifadesini kullandı.

Almanya’da son iki yılın aşırı yüksek enflasyon oranları artık geçmişte kalırken, ülkenin önde gelen ekonomik araştırma enstitüleri, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde geçen yıl yüzde 5,9 olan enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 2,3’e düşmesini bekliyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş