Yazarlar

Sıla Yolunuz Açık Olsun

Bir yaz ve izin döneminin arifesindeyiz. Memlekete gidecek olanlarımız sıla-i rahimi ihmal etmeyelim, hem sıla-i rahim sevabına nail olalım hem de gelecek nesillerimizi akraba ziyaretlerinde bulunarak hayır dua alma alışkanlığını kazandıralım.
14 Haziran 2024

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin vatandaşı 6-9 Haziran tarihleri arasında oy kullanırken seçimlerde aşırı sağ fraksiyon oylarını bariz bir şekilde artıran grup oldu. Avrupa genelie bakınca; aşırı sağcı partiler oylarını artırdı, Liberaller ve Yeşiller erirken, Almanya’da iktidar koalisyonu kan kaybetti. Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarından Fransa ve Belçika en çok etkilenenler oldu. Belçika’da seçim yenilgisi nedeniyle Başbakan istifasını açıkladı. Partisi açık ara yenilgiye uğrayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron da erken seçim kararı aldı. İtalya’da Başbakan Meloni’nin aşırı sağcı partisi birinci çıkarken, Avusturya’da da aşırı sağ zafer kazandı, Almanya’da muhafazakâr partiler seçimleri kazandı ancak aşırı sağ oylarını artırıp ikinci parti konumuna yükseldi. Özetleyecek olursak seçim öncesi anketlerin işaret ettiği sonuçlar maalesef sandığa yansıdı.

Seçim sonuçlarında aşırı sağın güçlenmesi demek aynı zamanda İslam düşmanlarının da güçlenmesi anlamına geliyor. Bu bakımdan seçim sonuçlarını azınlık olarak bulunduğumuz bu topraklarda yaşayan Müslümanlar açısından sorunlu bir netice olarak değerlendirmek mümkün. Bu sonuçlar aslında kutuplaşan toplumları da göz önüne seriyor. Halihazırda pek çok hakkı göz ardı edilen Müslümanlar, göçmenler ve azınlıklar bu seçimlerin sonuçlarıyla, Avrupa’daki gelecekleri ile ilgili olarak daha karamsar bir tablo ile karşı karşıyalar. Bu tablo bizlerin üzerimizdeki sorumluluğu daha da artırmaktadır. Seçimlere katılmak, siyasette yer almak her zaman vazgeçilmezimiz olmalıdır. Zira bu tabloyu değiştirebilecek tek şey yine bizlerin seçme ve seçilme haklarımızı kullanmamızdan geçmektedir.

Gazze’ye Bayram Gelecek Mi?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) 11 Haziran’da tarihî bir karar alınarak, ABD’nin sunduğu Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. Uzun zamandır çeşitli nedenlerden dolayı varılamayan

ateşkes kararının oy çokluğuyla alınmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Alınan kararın bir an evvel uygulanması bölgeye can suyu olacaktır. Taraflar akan kan ve gözyaşının durması için etkili adımlar atmak zorundadır. Dualarımız Gazze, Filistin ve tüm dünya mazlumlarının barış ve huzura kavuşarak bayramı bayram etmesidir.

Yaz Dönemini Verimli Geçirelim

Bir yaz ve izin döneminin arifesindeyiz. Memlekete gidecek olanlarımız sıla-i rahimi ihmal etmeyelim, hem sıla-i rahim sevabına nail olalım hem de gelecek nesillerimizi akraba ziyaretlerinde bulunarak hayır dua alma alışkanlığını kazandıralım. Şimdiden sıla yoluna çıkacaklara hayırlı yolculuklar dilerim.

Yaz döneminde Eğitim Başkanlığımız tarafından düzenlenen Marmara ve Yaz Okullarımıza da çocuklarımızı göndererek çocuklarımıza tatil ve eğitimi birleştiren bu güzel faaliyetten yararlanmalarını sağlayalım.

Pin It on Pinterest

Paylaş