Dünya

Tacikistan’da Bayram Harçlığı İstemek ve Ulusal Kültüre Aykırı Kıyafetler Yasaklandı

Tacikistan’da ulusal kültüre aykırı kıyafetler ile çocukların bayramlık toplamak için ev ev dolaştıkları "iydgardak" adeti yasaklandı.
22 Haziran 2024
Tacikistan'da hangi kıyafetlerim ulusal kıyafetlere aykırı kıyafetler olduğu tanımlanmadan kıyafet yasağı geldi. @shutterstock

Tacikistan, ulusal kültüre aykırı kıyafetlerin satış ve giyimini yasakladı. Ancak, kurallara uymayanların cezalandırılmasını öngörülen yasa değişikliğinde hangi kıyafetlerin milli olmadığı ve ulusal kültüre yabancı olduğuna dair herhangi bir açıklık getirilmedi.

Parlamentoda kabul edilen “Gelenek ve Merasimlerin Düzenlenmesi” ile “Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi Sorumluluğu” kanunlarında değişiklikler öngören yasaya göre, ulusal kültüre aykırı kıyafetlerin ticareti ve kullanımı ile çocukların ev ev gezerek bayramlık isteme adeti “iydgardak”a yasak getirildi.

Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Parlamentoda kabul edilen yasayı Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da imzaladı.

Geçen yıl kamuoyuna sunulan yasa değişikliği tasarısı, “kıyafet yasağı” olarak değerlendirilerek farklı tartışmalara yol açmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş