Toplum

Almanya’da Bebeklere Yeni Aşı Önerisi

Almanya’da “Stiko - Aşı Komisyonu” aşılar noktasında bebeklerle ilgili yeni bir öneri yayınladı.
27 Haziran 2024
@Shutterstock

Almanya’da, Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) enfeksiyonları, alt solunum yolu hastalıklarının en yaygın nedeni olarak görüülüyor. Robert Koch Enstitüsü verilerine göre, yılda yaklaşık 25 bin bebek, RSV enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılırken, 200 binden fazla bebek ise polikliniklerde tedavi ediliyor. Bebekleri korumak amacıyla, “Ständige Impfkommission” (Stiko – Aşı Komisyonu) yeni bir öneri yayımladı.

Stiko’nun önerisi

RSV enfeksiyonlarına karşı korunma amaçlı olarak, Stiko, tüm bebekler için Nirsevimab adlı antikor ilacını önerdi. Bu öneri, olası risk faktörlerinden bağımsız olarak tüm bebekler için geçerli. İlaç, genellikle

Riskleri var mı?

Çocuk Doktoru Ve Stiko Üyesi Julia Tabatabai, “Tüm enjeksiyonlarda olduğu gibi, ilk bir kaç gün enjeksiyon yerinde kızarıklık, şişme ve ağrılar olabilir.” dedi. Bunun dışında, ilacın genellikle çok güvenli olduğu ifade edildi. Liese’ye göre, ciddi reaksiyonlar son derece nadir görülüyor.

RSV özellikle kimler için tehlikeli?

Julia Tabatabai, özellikle çok küçük bebeklerde, ciddi solunum yolu hastalıklarının, hastaneye yatırılma nedenlerinin en yaygın olanı olduğunu belirtti. Buna göre, “Bir RSV enfeksiyonuna karşı çok yüksek risk altında olan gruplar arasında, erken doğan bebekler, doğuştan kalp hastalığı veya kronik akciğer hastalığı olan çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinler ve genel manada bünyesi zayıf olanlar yer alıyor. Temelde, her yaşta kişi RSV enfeksiyonuna yakalanabilir ve tekrar enfekte olabilir.” diye aktardı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş