Toplum

Almanya’da Vatandaşlık Parası Alanların Sayısı 5,5 Milyona Ulaştı

Almanya'da vatandaşlık parası alan kişi sayısı 5,5 milyonu geçti. Bunların 4 milyona yakını çalışamaz, 1,5 milyonu ise çalışabilir vatandaşlardan oluşuyor.
27 Haziran 2024
@Shutterstock

Almanya’da 2024 yılının Mayıs ayına kadar Almanya’da çalışabilecek durumda olan yaklaşık 4 milyon ve sağlık durumunun çalışmaya el verişli olmadığı 1,5 milyon kişi vatandaşlık parası aldı. Buna göre bu zamana kadar toplam 5,5 milyon kişi vatandaşlık parasından faydalandı.

Bakan Heil: “‘Turbo İş Programı’ndan memnunum”

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, geçtiğimiz yıl “Turbo İş Programı”nı duyurmuştu. Bu programla özellikle Ukraynalıların hızlı bir şekilde işe yerleştirilmesi hedefleniyordu. Heil, iş turbo programından memnun olduğunu belirtirken, birçok vatandaşın bu program kapsamında çalışmaya başladığını belirtti.

“‘turbo iş programı’başarısız”

Diğer yandan özellikle temizlik işçileri ise bu konuyla alakalı büyük sıkıntı içinde olduğunu belirtiyor. Sektörde mevcut durumda yaklaşık 100 bin iş pozisyonu boş durumda. Ancak şirketler hala yeni çalışanlar bulmakta zorlandığını belirtiyor. Buna göre iş sahipleri, “Turbo İş Programı”nın başarısız olduğunu savunuyor.

“başlıca sebep çalışmak istemeyenlere bası aracının olmaması”

Uzmanlara göre, bu durumun başlıca sebebi, iş bulmaya sıcak bakmayan vatandaşlar yönelik herhangi bir baskı aracının söz konusu olmaması. Bakan Heil daha önce, çalışmak istemeyen kişilerin 2 ay vatandaşlık parasından mahrum kalacaklarını ifade etmişti. Ancak uzmanlar bu durumun realitede çok da kolay olmadığını belirtirken, vatandaşlık parasının tamamen kesilmesinin önünde bir çok bürokratik engellerin bulunduğunu belirtiyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş