Gündem

İngiltere’de Seçimleri Muhalefetteki İşçi Partisi Kazandı

İngiltere'de yapılan son seçimlerde, muhalefetteki İşçi Partisi Avam Kamarası'na 411 milletvekili sokarak çoğunluğu elde etti.
05 Temmuz 2024
İşçi Partisi lideri Keir Starmer, oyunu kullanmaya giderken.

Yaklaşık 50 milyon seçmenin bulunduğu İngiltere’de sandık çıkış anketine göre, İşçi Partisi Avam Kamarası’nda çoğunluğu kazandı.

Parlamentonun seçimle başa gelen kanadı olan 650 sandalyeli Avam Kamarası üyelerini belirlemek için yapılan seçimlerin resmi sonuçları bugün kesinleşecek.

İşçi Partisi 411 Milletvekili Çıkardı

Seçimlerin il sonuçlarına göre, bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran Muhafazakar Parti 250 sandalye kaybederek ancak 119 milletvekili çıkarabilirken, İşçi Partisi de 213 yeni milletvekili kazanarak toplam 411 sandalye kazandı.

Anketler, aşırı sağcı Reform UK Partisinin yanı sarı Liberal Demokrat Parti, İskoçya Ulusal Partisi ve Yeşiller Partisinin Avam Kamarası’nda birden fazla sandalyeyle temsil edileceğini, Kuzey İrlanda ve Galler’i temsil eden partilerin de parlamentoda yer alabileceğini gösteriyor.

İşçi Partisi Lideri Keir Starmer İngiltere’nin yeni başbakanı olacak

Diğer Partilerin Milletvekili Sayısı

İngiltere seçimlerinde Liberal Demokrat Parti 71,  İskoçya Ulusal Partisi 9, Sinn Fein 7, Aşırı sağcı Reform UK Partisi 4, Yeşiller Partisi 4 sandalye kazandı.

Reform UK Partisi ise ilk kez girdiği seçimlerden 7 sandalye ile çıktı. Partinin lideri Nigel Farage’ın, daha önce 7 kere girdiği seçimlerin ardından ilk kez milletvekili olarak meclise girmesi bekleniyor.

Savunma Bakanı Grant Shapps, Adalet Bakanı Alex Chalk, Maliye Bakanı Jeremy Hunt ve Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Lucy Frazer, Ulaştırma Bakanı Mark Harper, Eğitim Bakanı Gillian Keegan, Çalışma ve Emeklilikten Sorumlu Devlet Bakanı Mel Stride ve Gaziler Bakanı Johnny Mercer’in koltuklarını kaybedeceği tahmin ediliyor.

Sonuçlar sandık çıkış anketindeki gibi olursa Hunt, tarihte tekrar milletvekili seçilemeyen ilk Maliye Bakanı olacak. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş