Toplum

Almanya’da Bürgergeld Alanlar 3 Saat Uzaktaki İşi Kabul Etmek Zorunda Kalacak

Almanya’da hükümet ortakları, vatandaşlık parası ödeneği (Bürgergeld) alanların kendilerine teklif edilen 3 saat uzaklıktaki işleri kabul mecburiyeti getirecek.
07 Temmuz 2024
@shutterstock

Almanya’da vatandaşlık parası ödeneği (Bürgergeld) alanlar artık 3 saat uzaktaki işleri de kabul etmek zorunda kalacaklar.

Başbakan Olaf Scholz, FDP’den Christian Lindner ve Yeşiller’den Robert Habeck’in 2025 bütçesi ve kalkınma paketi üzerinde vardıkları uzlaşmaya göre, bundan sonra Job Center’lar da kişinin ikamet yerine 50 kilometre kadar uzaklıktaki yerlerden de iş arayabilecekler.

Hâlihazırda işsizler en fazla 2.5 saat uzaklıktaki işleri kabul etmek zorundalar. Hükümetin yeni planına göre, günlük çalışma süresi altı saati aşan işler için toplam 3 saatlik yolculuk süresi makul sayılacak.

Emeklilik Erteleme Primi

Hükümetin 2025 bütçe planına göre, fazla mesai özendirilecek ve fazla mesaiden daha az vergi ödeyecekler. Emeklilik vakitler geldiği hâlde emekli olmayıp da çalışmaya devam edenlere de vergi indirimi yapılacak. Bu vergi indirimine “emeklilik erteleme primi” denilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş