Gündem

Göçmenlerin Yunanistan Sınırındaki Bekleyişi Sürüyor

Türkiye’den Avrupa’ya gidebilmek için Yunanistan sınırında bekleyen binlerce göçmenin bekleyişi sürüyor. Yunan polisinin göçmenlere yönelik tutumu ise giderek sertleşiyor
18 Mart 2020

Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok kentinden Edirne’ye gelen sığınmacıların Avrupa’ya geçmek için verdiği mücadele devam ediyor. Sığınmacılar kara ve sınır hattından en çok nehir geçişlerini kullanıyor. Sığınmacılardan bazılarının Yunanistan’ın kapıları açacağı umuduyla Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölge ve yakınındaki ağaçlık alanda bekleyişi de sürüyor. Kastanies Sınır Kapısı’nın önünde jiletli tellerle barikat kuran Yunanistan güvenlik güçleri, sığınmacılara zaman zaman tazyikli su sıkıyor, ses ve göz yaşartıcı bomba atıyor, zaman zaman da mermi kullanıyor. Sınırına siper kazıp mevzi oluşturan Yunan sınır güçleri Meriç Nehri kıyısına da tel çit çekmeye başladı. Sınırda bekleyen sığınmacıların yanı sıra sınırı geçmeyi başaranlar da Yunan sınır birliklerinin kötü muamelesiyle karşılaşıyor. Yunanistan’a geçişler özellikle nehir hattından devam ediyor. Akşam saatlerini bekleyen sığınmacılar sınır köylerinde belirledikleri alanlarda geçişlerini sürdürüyor. Yunanistan’ın geri itme olaylarına karşı Türk özel harekat polislerinin 24 saat esaslı hem kara hem nehirden devriyeleri ise sürüyor.

AVUSTURYA YUNANİSTAN’A YARDIM EDECEK

Öte yandan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, sığınmacıların girişlerini engellemek için Yunanistan’a finansal, askeri ve mühimmat yardımı yapılacağını söyledi. Kurz, başkent Viyana’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ilişkilerinin mükemmel seviyede ve iki ülkenin benzer zorluklar karşısında aynı yaklaşımlara sahip olduğunu söyledi. Yunanistan’ın Avrupa Birliğinin (AB) dış sınırlarını korumak için her şeyi yaptığını belirten Kurz, AB’nin sığınmacıları ülkesine almak istemeyen Yunanistan’ın yanında yer almasının memnun edici olduğunu dile getirdi. İngiltere’nin Uluslararası Gelişmelerden Sorumlu Devlet Bakanı Nigel Adams, Yunanistan-Türkiye sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyduklarını ve son mülteci krizine Suriye rejimi ve Rusya’nın özellikle İdlib’deki saldırılarının neden olduğunu bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş