Toplum

Hasene, Lipa Göçmen Kampındaki Mültecilere Yardım Elini Uzatıyor

Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Hasene, Hırvatistan sınırındaki Bihaç şehri yakınlarında bulunan, Lipa göçmen kampında yaşayan mültecilerin battaniye, mont, kışlık ayakkabı ve sıcak yemek ihtiyacını karşılayacak.
18 Ocak 2021
@Shutterstock

Bosna Hersek’in Hırvatistan sınırındaki Bihaç şehri yakınında bulunan “Lipa” göçmen kampında 23 Aralık‘ta çıkan yangının ardından açıkta kalan 1000’e yakın göçmenin yaşam koşulları, kar yağmasıyla daha da ağırlaştı. Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Hasene (Hasene International e.V.) yardıma muhtaç olan insanların hayatta kalma mücadelesine kayıtsız kalmadı.

BÖLGEYE BİR TIR BATTANİYE VE KIŞLIK AYAKKABI

Balkanlar Hasene Temsilcisi Enver Eminovic ağır kamp koşullarına dikkat çektiği açıklamasında “Burada hava şartları çok çetindir. Gündüzleri hava sıcaklığı 5 derece iken, geceleri ise sıcaklık -15 dereceye kadar düşebiliyor.” dedi. Eminovic, “Kampta sıcak yemek, sıcak su ve elektrik ihtiyacı var,“ diyerek Lipa göçmen kampındaki acil ihtiyaçları belirtti.

Öte yandan Hasene International e.V. Başkanı Mesud Gülbahar “Her sene kış aylarında geleneksel hale getirdiğimiz Acil Yardım Çağrısı ile bu sene yine farklı ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıracağız. Her kampın ihtiyacına göre yardım malzemesi sunmayı hedefliyoruz” dedi. Gülbahar, farklı ülkelere yapılacak insani yardımlarla, “özellikle mülteci kamplarında yaşayan insanların mağduriyetini bir nebze olsun gidermeye çalışacağız“ ifadelerini sözlerine ekledi. Lipa göçmen kampında yaşayan mültecilerin soğuk kış aylarında savunmasız kaldığına dikkat çeken Gülbahar, bölgeye öncelikle bir tır battaniye, mont, kışlık ayakkabı göndermeyi ve mültecilere sıcak yemek dağıtmayı planladıklarını aktardı.

NE OLMUŞTU?

Hırvatistan sınırındaki Bihaç şehri yakınında bulunan “Lipa” göçmen kampında çıkan yangının ardından yaşam koşullarını destekleyemeyen kamp boşaltılmıştı. Alternatif kamp olarak düşünülen Saraybosna yakınındaki bölgede yaşayan halkın tepkisi üzerine göçmenler tekrar Lipa kampının olduğu bölgeye getirilmişti. En son Bosna Hersek ordusu Lipa’nın olduğu bölgeye askeri çadırlar kurarak kampı tekrar kurmuştu.

İçinde bulundukları olumsuz koşullara dikkat çekmek isteyen göçmenler, Kızılhaç Bihaç tarafından dağıtılan sıcak yemeği kabul etmiyorlardı. (fy)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş