İsveç

İsveç’te Filistinli Mülteciler Açlık Grevinde

İsveç’in Göteborg şehrinde yaşayan Filistinli mülteciler her gün protesto gösterisi düzenliyor. Öte yandan sığınma evinden kovulan ve mülteci aylığı kesilen Filistinli Ahmet Mahlawi, 38 gündür açlık grevi yapıyor ve 15 gündür de sokakta yatıyor.
18 Mart 2020

İsveç’in Vanersborg kentinde sığınma evinden kovulan ve mülteci aylığı kesilen Filistinli Ahmet Mahlawi, 38 gündür açlık grevi yapıyor ve 15 gündür de sokakta yatıyor. Mahlawi, hava sıcaklığının sıfırın altında altıya kadar düştüğü kentte, Göçmenler Ofisi binasının önünde uyuyor. Açlık grevinin de etkisiyle zaman zaman sağlığı bozulan 32 yaşındaki Mahlawi’ye tıbbi müdahalede bulunuluyor.

Mahlawi, İsveç’teki Filistinlilerin Mülteci Hakları Derneğinin (Pales-tinian Refugees Rights in Sweden) Facebook sayfasından “Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ofisinin tanımladığı şekilde mülteci statüsünde olmama rağmen İsveç’e sığınma başvurum kabul edilmedi sokağa atıldım.” paylaşımında bulundu. Gidecek bir vatanı olmadığı için sınır dışı edilemediğinin altını çizen Mahlawi, “Sığınmacı evinden kovdular, mülteci aylığıma da son verdiler. Bu şartlarda nasıl yaşayacağım. Bu duruma çözüm bulunması lazım.” ifadelerini kullandı. İsveç’te aynı durumunda yüzlerce Filistinli sığınmacı bulunduğunu vurgulayan Mahlawi, onların da haklarını aramak için açlık grevi yaptığını kaydetti.

“FİLİSTİNLİLERİN BU DÜNYADA YERİ YOK MU?”

Mahlawi, “Kendi ülkem Filistin’de mülteci olarak doğdum, oğlum da İsveç’te mülteci olarak doğdu. Dedem mülteciydi, babam mülteciydi, dört kuşaktır mülteciyiz. İsveç gibi hak hukuk savunan bir Batı ülkesinde bu durumdayız, bizim bu dünyada gidecek yerimiz yatağımız yok mu, bu nasıl insan hakları.” değerlendirmesinde ulundu. Göçmenler Ofisi Sözcüsü Robert Haecks de Filistinlilerin İsveç’te genel mülteci statüsünün olmadığını ve sığınma başvurusu yapan Filistinlilerin durumlarını ayrı ayrı değerlendirdiklerini söyledi.

GÖTEBORG’DA ÇADIRDA AÇLIK GREVİ

Mahlawi’nin ile aynı durumda olan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinli mülteciler, Göteborg’nin Gustav Adolfs Meydanı’nda her gün protesto gösterisi düzenlerken bazı göstericiler de kurulan çadırda açlık grevi yapıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş