Camia TV
Toplum

Camia TV Ramazan Ayına Geniş Program Akışı İle Girecek

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) İrşad Başkanlığı Camia TV ramazan ayı özel yayını ile koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeni ile bu yıl ramazanı evlerinde geçirmek durumunda kalan Müslümanların yanında olacak. 
İlknur Küçük
14 Nisan 2020
IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç Camia TV ile ilgili sorularımızı yanıtladı..

20 Mart Cuma günü yayın hayatına başlayan Camia TV, ramazan ayında daha geniş bir programla yayın yapacak. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından Youtube üzerinden yayın yapan Camia TV her gün yayınlarını sürdürürken, ramazan ayı için hazırlıklarını tamamladı. IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç ramazan ayı özel yayını ile ilgili olarak Camia’nın sorularını cevapladı.

İslam Toplumu Millî Görüş neden bir televizyon yayını başlattı? Neden bir ramazan programı ihtiyacı duyuldu?

Halihazırda bir TV kurarak daha geniş kitlelere ulaşma düşüncemiz vardı. Ancak, koronavirüs dolayısıyla doğrudan iletişimin kesildiği bu ortamda bu çalışmalarımızı öne çektik. Elhamdulillah 20 Mart 2020 tarihinde Genel Başkanımız Kemal Ergün’ün Kürsüden Gönüllere adlı cuma sohbeti programı ile başlayan yayınımız Miraç ve Berat Gecesi özel yayınlarıyla, büyük ilgiye mazhar oldu. Bu teveccüh bizleri motive ederken, üzerimize TV programlarımıza çeşitlilik kazandırma noktasında da bir sorumluluk yükledi. 

Camia TV’de Ramazan Özel Yayını

Camia TV’deki ramazan özel yayını hususunda ise şunları söylemek isterim ki, her şeyden evvel, bu teşkilatın temel vazifesini irşaddır ve istisnasız her Müslüman’ın her zaman irşada ihtiyaç duyduğunu unutmamamız gerekir. Onun için bizim önceliğimiz, irşad, irfan, ahlak ve amel-i salihi gündemde tutmaktır. Malumunuz koronavirüs (Covid-19) pandemisi tüm dünyayı etkisi altına alırken, Kâbe başta olmak üzere, toplu ibadete kapanan camiler, kalabalık cami ve sokak iftarları gibi alışa geldiğimiz ramazan görüntüleri bu yıl olmayacak. Bizler de bu yıl camilerden ayrı kalarak evlerinde ramazanı geçirmek durumunda kalan Müslümanlar için birtakım yeni programlar yapma gereği duyduk. Bu nedenle mevcut yayınımızda Kur’ân-ı Kerîm tilaveti, cuma sohbetleri ve “Gönül Sohbetleri” gibi irşad programları yer alıyor. Kur’an elbette ki, bizim birinci hayat rehberimizdir. İrşadımızın da temel kaynağıdır. Ruhumuzu teskin ettiği gibi benliğimizi, hüviyetimizi ve kimliğimizi de oluşturur. Bu nedenle Kur’an temelli ağırlıklı programlar olmak üzere yayınlarımızı çeşitlendireceğiz. 

Ramazan Ayı

11 Ayın Sultanı Ramazan Camia TV Ekranlarında

Gepostet von Camia TV am Samstag, 11. April 2020

Örnek verebilir misiniz? Ramazanda nasıl bir program bizleri bekliyor?

Ramazan ayı boyunca tilavet yarışmalarımızda birincilik elde etmiş gençlerimizle mukabele okuyacağız. Evrad ve zikir okumaları, ilahi, kaside ve şiirler de yer alacak.  Günün Nasihati başlığı ile kısa ama öz nasihatlerimiz olacak. Kur’an’ın Gölgesinde başlığı ile ayetlerin tefsirlerine, bizler için ne mana ifade ettiklerine dair bir başka programımız olacak.  Müslümanları ve toplumu ilgilendiren konuları yansıtan bir haber kuşağı, ailelere dair meselelerin ele alındığı bir başka program, çocuk kuşağı, siyer ve hadis ana temalı programlarımız yayında olacak. Bunların yanı sıra QalamTalk adı altında, Almanca, Fransızca, Hollandaca ve diğer dillerde kısa İslami sohbetler yapılacak.

Ramazan ayı programı için ayrıca İftar Sevinci diye, iftar öncesinde çeşitli konu ve konuklarımızın olacağı bir programımız da olacak. Buna ilaveten Teravih Bereketi programında muhtelif hatiplerimiz izleyicilerimizle birlikte olacak. Ayrıca, Bir Yastıkta Bir Ömür isimli programımız da ramazan yayın programımızda yer alıyor.

“Cemaatle İbadete Kapalı Camilerimiz Yüreğimizi Burkmaktadır”

Bunların hepsi heyecan veren programlar ancak bu dijital buluşmalar ramazanda camiden uzakta olan Müslümanların boşluğunu doldurur mu?

İçinde bulunduğumuz süreç çok özel bir dönem. Sadece Müslümanlar değil tüm insanlık bu süreçte derin bir mücadele veriyor. Ve bizler de İslami bir kuruluş olarak bu hassas dönemde hem Müslümanlar için hem de insanlık için neler yapabiliriz sorusundan hareketle pek çok yeni çalışmayı başlattık. Zaruretten ortaya çıkan, hız verilen bu dijital buluşmalar bizlere birtakım kolaylıklar da sağladı. Teşkilatımız nezdinde sevilen pek çok hoca efendimiz, hatibimiz geçtiğimiz yıllarda ramazan ayında camilerde cemaatle bir araya geliyordu. Ancak Camia TV sayesinde bu değerli hatiplerden çok daha fazla kişi istifade edebilecek. Bu anlamda elbette ki cemaatle ibadete kapalı camilerimiz yüreğimizi burkmaktadır ancak bizler yapamadıklarımızdan değil, elimizden gelip de yapmadıklarımızdan sorumluyuz düsturundan hareketle dijital ortamın bize sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Temennimiz ve duamız odur ki bu pandemi en kısa  sürede sona erer ve bizler de camilerimize kavuşuruz. 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş