Gündem

IGMG’den Cuma Ve Teravih Namazı İçin Müjdeli Haber: Bu Hafta Başlıyor!

Almanya’da koronavirüs önlemleri kapsamında sadece sabah, öğle ve ikindi namazlarında açık olan IGMG camileri, 20 Mayıs’tan itibaren tüm vakit namazlarıyla birlikte, cuma ve teravih namazları için de ibadete açılacak.
17 Mayıs 2020

Almanya’da İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG), koronavirüs önlemleri kapsamında son olarak kademeli olarak açtığı camilerinde, 20 Mayıs Çarşamba günü itibariyle tüm vakit namazlarıyla birlikte cuma ve teravih namazlarının da kılınması yönünde karar aldı. Ayrıca bölgesel şartları uygun olan camilerde Ramazan Bayramı namazı, kurallara azami derecede uyularak, halka açık mekânlarda kılınabilecek.

“Cuma, Teravih ve Bayram Namazı Kılınacak”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, konuyla ilgili bölge başkanlarına, “Koronavirüs ve Normalleşme Süreci” başlıklı bir yazı gönderdi. Yazıda, “Koronavirüsün yaygınlığına ilişkin veriler, ülke çapında sosyal normalleşmenin sağlanması yönünde atılan adımlar ve diğer kardeş kuruluşlarla yapılan görüşmeler dikkate alınarak camilerimizde ibadet hususunda yeni bir aşamaya geçilmesine karar verilmiştir. Almanya’daki camilerimizde 20 Mayıs 2020 (Çarşamba) tarihinden itibaren tüm vakit namazlarıyla birlikte cuma ve teravih namazlarının da -korona virüsüyle mücadelede elzem olan kurallara hassasiyetle riayet edilerek- kılınması uygun görülmüştür. Ayrıca bölgesel şartları uygun olan cemiyetlerimizde Ramazan Bayramı namazlarının, yine söz konusu olan kurallara azami derecede uyularak, halka açık mekanlarda kılınabilmesi de uygun görülmüştür.” ifadeleri kullanıldı.

Camiler 9 Mayıs’ta Kademeli Olarak Açılmıştı

Almanya’da koronavirüs önlemleri kapsamında IGMG camilerinde Mart’ın ortasında, toplu ibadetlere ara verilmişti. Yaklaşık bir buçuk aylık aranın ardından IGMG, camilerini 9 Mayıs tarihinden itibaren belirli kurallar çerçevesinde açma kararı almıştı. Bu tarihten bu yana sadece sabah, öğle ve ikindi namazları cemaatle kılınmıştı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş